Życie bez smug, czyli jak polerować szyby
0
Życie bez smug, czyli jak polerować szyby-polerowanie szyb-czyste szyby-szyby bez smug-porady-sposoby-ejedrek eu

Mycie okien to taka prosta czynność. Niestety nawet w jej trakcie popełniamy błędy, które prowadzą do powstawania smug. A wystarczy stosować sprawdzone sposoby, by czyszczenie szyb było szybsze, tańsze i bardziej skuteczne.

Kolejność ma znacznie

Mycie okien zawsze zaczynamy od framug i parapetów, później bierzemy się za szyby. Jeśli zrobimy odwrotnie wymyta już szyba na pewno zbrudzi się podczas czyszczenia framugi. Czym najlepiej czyścić ramy okienne?

Oczywiście płynem do mycia naczyń, radzi on sobie z nawet bardzo starymi zabrudzeniami, rozpuszcza doskonale błoto i kurz. Naturalnie zawsze dodajemy go do ciepłej wody.

Jeśli nasze okna są pokryte drobnymi kropeczkami z żywicy w przypadku okien dachowych czy zaschniętym błotem w przypadku okien tarasowych na parterze, przed myciem konieczne będzie czyszczenie szyb. Najlepiej w tym celu sprawdzi się profesjonalne ostrze do usuwania takich zabrudzeń. Stosowanie do tego celu noża spowoduje powstawanie na szybie rys, zaś klasyczna ściągaczka z gumką nie poradzi sobie z twardymi elementami. Profesjonalne ostrze doskonale przylega do szyby i przyspiesza mozolną pracę zwłaszcza w przypadku szyb o dużej powierzchni.

Czym myć szyby?

Środki do szyb można podzielić na te domowe i specjalistyczne. Wśród domowych najbardziej popularna jest mieszanka wody z octem lub z sokiem z cytryny. Oba te dodatki świetnie radzą sobie z osadami na szybach i dodatkowo niewiele kosztują.

Wśród środków specjalistycznych oczywiście mamy płyny do szyb, którymi spryskuje się ich powierzchnię i wyciera szmatką z mikrofibry lub papierowym ręcznikiem. W składzie takich środków są anionowe lub niejonowe substancje powierzchniowo czynne, które łączą się z cząsteczkami brudu. Jeśli chcemy wybrać środek bezpieczniejszy dla naszego zdrowia i łagodniejszy dla środowiska, zdecydujmy się na preparaty z substancjami niejonowymi. Bardzo ekonomicznym rozwiązaniem jest stosowanie do domowych okien płynu do szyb samochodowych. Można lekko go rozcieńczyć i wlać do pojemnika z dozownikiem. Zimowy płyn do szyb samochodowych doskonale sprawdzi się w sezonie jesienno-zimowym także w naszym domu.

https://ejedrek.eu/produkt/ludwik-plyn-szyb-glazury-750ml-grapefruit-rozowy/

Szyby bez smug – zastosuj nasze triki

Usunięcie zabrudzeń to jedno, zaś doprowadzenie szyby do idealnego stanu wymaga zastosowania trików, zwłaszcza, jeśli każda smuga przyprawia nas o dreszcze. Na początek warto pamiętać, żeby myć okna w odpowiedniej temperaturze, zimą na pewno nie powinno się robić tego w trakcie mrozu.

polerowanie szyb-okna bez smug-porady

Trik do lokalizowania smug

Jeśli zdarzyło wam się, że nie potrafiliście określić czy smuga jest wewnątrz czy na zewnątrz okna, warto zastosować prosty trik polegający na polerowaniu okna wewnątrz ruchami pionowymi, a na zewnątrz poziomymi (lub odwrotnie). Wówczas znacznie łatwiej będzie nam zlokalizować, po której stronie znajduje się smuga.

Trik na zmniejszenie osadu z kurzu

W okresie letnim do płynu, którym myjemy okna dodajmy pół nakrętki płynu do płukania tkanin lub gliceryny – kurz znacznie trudniej będzie się na oknach osadzał, a powstała na szybie powłoka pomoże wodzie spływać i zminimalizuje powstawanie smug.

Trik na idealne polerowanie szyb

Kiedy już okno jest umyte do jego polerowania najlepiej nadadzą się nylonowe rajstopy. Proste i tanie rozwiązanie pozwoli na pozbycie się najdrobniejszych smug. Niektórzy do polerowania szyb polecają zmiętą gazetę, jednak różny skład farb drukarskich może niekiedy powodować delikatne rysy.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

TOP

X