Wszystko, co warto wiedzieć o Dniu Asystentki i Sekretarki

Wszystko, co warto wiedzieć o Dniu Asystentki i Sekretarki

Dzień Sekretarki i asystentki to jedno z tych świąt, o którym większość osób nie ma pojęcia. Mała popularność tego skądinąd oryginalnego dnia wielu osobom nie przeszkadza w jego świętowaniu. Co więcej, nie obchodzą go wyłącznie sekretarki, ale również ich męscy odpowiednicy. W miarę upływu czasu, święto to „rozszerzyło” się o wszystkich pracowników pomocniczych zatrudnionych w biurach.

Geneza święta

Dzień Sekretarki nie jest wcale nowym świętem. Co ciekawe, pierwszy raz obchodzono go już w roku 1952 z inicjatywy Harry’ego Klemfussa, będącego publicystą The New York Times. W ten sposób aktywnie promował on ten zawód, nie tylko zachęcając kobiety do pracy w roli sekretarek, ale też uznając ich pracę i często niedostrzegany wysiłek.

Znaczenie i cel

Wbrew pozorom, znaczenie Dnia Sekretarki (przynajmniej w jego pierwotnej postaci), było bardzo złożone. Poniżej przedstawiamy kilka przyczyn, stojących za tym niezwykłym świętem.

1. Jego podstawową rolą było promowanie stanowiska sekretarki, która odtąd nie miała być ładnie wyglądającą kobietą bez wykształcenia, ale profesjonalistką, potrafiącą „ogarnąć” meandry pracy biurowej. W ten sposób, sekretarki miały być docenione (również pod kątem finansowym), gdyż wcześniej zawód ten był uważany, jako mało istotny.

2. Kolejną przyczyną powstania Dnia Sekretarki, było zachęcenie mężczyzn do wykonywania tej pracy. Wcześniej uważano, że tylko kobieta może wykonywać to zadanie, co zresztą miało silny podtekst mizoginiczny.

3. W genezie Dnia Sekretarki, ogromną rolę odgrywał również fakt, że liczba sekretarek (i sekretarzy) stale wzrastała. Dziś pracę tą wykonują miliony osób na całym świecie. Ustanowienie ich (jak na razie nieformalnego) święta, pozwala dostrzec ich rolę w gospodarce i w funkcjonowaniu przedsiębiorstw.

Obchody w Polsce

Sam fakt, że ów dzień miał swoją genezę w Stanach Zjednoczonych, wcale nie oznaczał, że dzień ten nie przeniknął również do polskiej świadomości pracowniczej. Od kilku lat wszystkie sekretarki (i inni pracownicy biurowi), obchodzą swój dzień 25 stycznia.

W 2010 roku, największe obchody tego święta miały miejsce 26 stycznia w Warszawie. Podczas uroczystych obchodów, zorganizowanych w warszawskim oddziale Business Center Club, miały miejsce konkursy z nagrodami, przemowy a także wiele innych atrakcji. Spotkania te odbywają się do dziś w różnych punktach naszego kraju.

Kim tak naprawdę jest sekretarka?

Sekretarka to pracownik, pomagający swoim przełożonym w organizacji różnego rodzaju spotkań, notatek służbowych, korespondencji a nawet w opiece nad gośćmi. Osoba ta pośredniczy pomiędzy szefem i poszczególnymi interesantami, nadzoruje pracę biura i wykonuje szereg prac pomocniczych, niezbędnych w prawidłowym funkcjonowaniu jej stanowiska pracy.

W ramach realizacji postawionych zadań, sekretarka wykorzystuje szereg przedmiotów o zróżnicowanym zastosowaniu.

1. Komputer i urządzenia peryferyjne – to najważniejsze elementy wyposażenia biura. Za ich pomocą asystentka przygotowuje korespondencję mailową, umawia spotkania a także organizuje dzień pracy najważniejszych osób w przedsiębiorstwie. Poprzez urządzenia peryferyjne rozumiemy nie tylko drukarkę, skaner i kopiarkę, ale też szereg dodatkowych narzędzi, również o bardziej specjalistycznym zastosowaniu.

2. Regały i meble biurowe – mają one dwojakie znaczenie. Po pierwsze – porządkują wnętrze biura i nadają mu charakterystycznego designu a po drugie, pomagają w organizacji miejsca pracy i jego funkcjonowania. Meble biurowe są idealne do przechowywania dokumentacji, niezbędnej w podejmowaniu najważniejszych decyzji dotyczących firmy.

3. Artykuły pomocnicze:

Kalkulatory – pomagają w wykonywaniu prostych obliczeń. Doskonałą opcją dla każdego biura są kalkulatory proste, które pozwalają na wykonywanie podstawowych zadań, bez konieczności wykorzystywania w tym celu komputera

Kosze na śmieci – choć uważa się je za mało istotne, to jednak pomagają w utrzymaniu porządku w biurze. W związku z dużą liczbą sporządzanych dokumentów, sprawdzają się zwłaszcza kosze na odpady papierowe.

Klipy biurowe – doskonale nadają się do spinania ze sobą dokumentacji, dotyczącej konkretnych aspektów życia przedsiębiorstwa. Doskonałym wyborem są duże klipy, pozwalające na spięcie nawet kilkudziesięciu dokumentów.

Podsumowując, praca sekretarki i asystentki jest bardzo ważna i z pewnością zasługuje na upamiętnienie. Nawet, jeśli ma ono formę jednodniowego, nieformalnego święta.

  • Gąbka maczałka

    0 out of 5
    3,00
  • Zszywacz V-008 metalowy

    0 out of 5
    16,50

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *