Torby papierowe – czy ekologiczna alternatywa foliówki opłaca się w handlu, gastronomii i naszych domach?
0
Torby papierowe - hurtownia opakowan - torba papierowa- gastronomia, handel - tanie torby papierowe - tanio - cena torby ekologiczne- ejedrek eu zielona gora

Polska jest liderem, jeśli chodzi o wykorzystywanie jednorazowych torebek foliowych w Europie. Nawet mimo restrykcyjnych unijnych regulacji bezrefleksyjnie sięgamy po ten typ opakowań, przedkładając go nad torby papierowe. Szczęśliwie to się zmienia, a zmianę tę najbardziej widać w handlu i gastronomii.

Zasłużony upadek foliówek

Polietylen, czyli materiał, który wchodzi w skład torebek foliowych to termoplastyczny materiał, którego jedna z odmian szczególnie nadaje się do produkcji opakowań. LDPE, czyli polietylen o niskiej gęstości nie traci swoich właściwości w niskich temperaturach, a do tego jest giętki, w miarę wytrzymały i tani w produkcji. Właśnie dlatego stał się na masową skalę wykorzystywany w przemyśle oraz gospodarstwach domowych.

Zastanówmy się przez chwilę, ile foliowych opakowań jest w naszym domu. Worki na śmieci, siatki i reklamówki, opakowania na żywność, folie na pudełkach z kosmetykami, plastikowych butelkach, w szafach, w garażu, bagażniki – wszędzie. W naszej rzeczywistości pojawienie się tanich opakowań foliowych było istnym wybawieniem na rynku, gdzie brakowało wszystkiego i tani, szybki sposób pakowania szczególnie przyjął się w rozmaitych zastosowaniach. Szczęśliwie szereg branż odchodzi chętnie od foliówek na rzecz torebek i toreb papierowych, które są bardziej ekologiczne nie tylko w pozyskiwaniu, ale także po okresie użyteczności.

Foliówki a torby papierowe ­– zwycięzca może być tylko jeden

Opakowania z plastiku przez lata były dla konsumentów najtańszym i najgodniejszym rozwiązaniem. Zabrana ze sklepu z zakupami ZA DARMO plastikowa reklamówka, mogła być bez konsekwencji wyrzucona po kilkunastu minutach użytkowania. Skoro dostawaliśmy ją za darmo, po co się zastanawiać nad jej dalszym losem. Jednak masowa skala wykorzystania materiałów sztucznych musiała odbić się na środowisku naturalnym i w końcu międzynarodowe organizacje zaczęły walczyć o to, by to właśnie torby papierowe, a nie foliowe były tymi najczęściej dostępnymi w sklepach spożywczych, internetowych czy w gastronomii.

W tej ostatniej generalnie zużycie plastiku w opakowaniach „na wynos” rosło w ostatnich dziesięcioleciach w zastraszającym tempie. Trend ten odmieniły dopiero dyrektywy unijne (w całej Unii rocznie dystrybuowanych było około 100 mld torebek plastikowych!) i inne regulacje organizacji międzynarodowych. Dziś foliówki są nie tylko niemodne, ale wręcz odstręczają znaczną część konsumentów od zakupów czy korzystania z usług danej restauracji.

Torby papierowe wracają do łask, a ich producenci robią wszystko, by odpowiadały one na zapotrzebowania rozmaitych branż.

torba papierowa - popularność- hurtownia internetowa ejedrek
Już dziś klienci z dużych miast chętniej wybierają sklepy i lokale oferujące ekologiczne opakowania

Przewaga toreb papierowych w dostawach jedzenia

Co prawda foliówki nadal są tańsze w hurcie niż torby papierowe, jednak nietrudno znaleźć w ich wykorzystaniu co najmniej kilku ważnych minusów. Torby foliowe inaczej niż torby papierowe mogą służyć z powodzeniem do przechowywania żywności w bardzo niskich temperaturach. Tym niemniej ich zachowanie w styku z gorącą żywnością nie musi być już tak przyjemne. Podgrzany plastik nie przepuszcza zapachów, ale też ich nie wchłania – stąd rozpakowany posiłek nie tylko zbiera zapachy z wnętrza foliówki, ale przenika też zapachem plastiku. Co więcej torba z plastiku po przewiezieniu w niej jedzenia nie nadaje się do żadnego użycia później. Trzeba ją po pierwszym użyciu wyrzucić…  Co dalej? Torba plastikowa nie zniknie w mgnieniu oka,  będzie się rozkładać kilkadziesiąt do kilkuset lat. Zupełnie inaczej jest w przypadku torby papierowej. Nie tylko można ją powtórnie wykorzystać, ale również możliwości jej recyklingu są znacznie szersze.

Dziś żywność dostarczana w kartonowych opakowaniach, z wykorzystaniem toreb papierowych to domena nie tylko restauracji ze zdrowym jedzeniem. Po papier sięgają coraz szerzej sieci fast food i małe knajpy, dla których produkcja niepotrzebnych śmieci jest czymś nieodpowiednim. Ale robią to nie tylko duże firmy.

W 2020 roku także my, konsumenci jesteśmy bardziej uczuleni na plastik. Wolimy pakować zakupy, prezenty, a nawet śmieci w papier, wiedząc, że jest on łatwiejszy do strawienia dla naszej planety. Czy trend się utrzyma? Warunkiem jest świadoma i odpowiedzialna polityka gospodarowania odpadami przez nas samych oraz poszukiwanie takich papierowych opakowań, które faktycznie zredukują ilość wytwarzanych przez nas codziennie śmieci!

Torba ekologiczna papierowa 18*8*22,5 brązowa (25 sztuk)

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

TOP

X