Nowa opłata recyklingowa za jednorazowe reklamówki foliowe.

Nowa opłata recyklingowa za jednorazowe reklamówki foliowe.

Już 1 stycznia 2018 roku w życie wchodzi ustawa, zgodnie z którą ze sklepów nieodwołalnie znikną bezpłatne reklamówki. Ich sprzedaż lub wydawanie otaksowane zostanie nową opłatą recyklingową.

Opłata recyklingowa

Dotychczas plastikowe torby udostępniane były klientom przez sieci handlowe nieodpłatnie lub za symboliczne kilka groszy. Zgodnie z planem Ministerstwa Środowiska, nowe opłaty wynosić mają maksymalnie 1 zł za sztukę. Dzięki wprowadzonej w ten sposób opłacie recyklingowej, Polska będzie w stanie zastosować się do unijnej dyrektywy z 29 kwietnia 2015 roku, dotyczącej ograniczenia zużycia foliowych opakowań. Zgodnie z tą dyrektywą, wszystkie państwa członkowskie zobowiązane są do przyjęcia ustalonych regulacji do 27 listopada 2016 roku. Natomiast najpóźniej do końca 2018 roku, ostatecznie wprowadzone mają zostać opłaty. Polska wciąż ma szansę na dotrzymanie tego terminu, ponieważ o decyzji wprowadzenia opłat za reklamówki jednorazowe Komisja Europejska została poinformowana przez polskie Ministerstwo Środowiska jeszcze w lipcu 2016 roku. Już wówczas resort uznał, że płatne reklamówki mogą efektywnie przyczynić się do zmiany aktualnych postaw społecznych. Jako wzorcowy przykład podana została między innymi Dania, w której wprowadzenie systemu odpłatności skłoniło obywateli do radykalnej zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń. Dzięki temu udało się drastycznie zmniejszyć ilość plastikowych opakowań trafiających do obiegu.

Wysokość i obligatoryjność opłat za reklamówki jednorazowe

reklamówka jednorazowaOpłata recyklingowa nie będzie naliczana za każdy rodzaj torby foliowej.
Należności dotyczyć będą przede wszystkim foliowych opakowań o grubości do 50 mikrometrów, podczas gdy reklamówki jednorazowe o grubości do 15 mikrometrów pozostaną bezpłatne. Te drugie najczęściej wykorzystywane są w sklepach samoobsługowych do pakowania owoców, warzyw czy mięsa. Ustalono, że maksymalna opłata ustawowa będzie wynosić 1 zł za sztukę. Jednak ostateczna stawka określana ma być zgodnie z indywidualnym rozporządzeniem minister środowiska, przy uwzględnieniu specyfiki polskiego rynku oraz każdej branży. Przedsiębiorcy będą musieli wnosić pobierane od klientów opłaty na specjalny rachunek bankowy. Zgromadzone w ten sposób środki mają być następnie przekazywane przez marszałka województwa do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z wprowadzaną ustawą, marszałkowi przysługuje jednak zachowanie jednego procenta pobieranej sumy na obsługę administracyjną systemu oraz koszty egzekucji należności. Według Ministerstwa Środowiska, przychody uzyskiwane z opłaty recyklingowej mają szansę wynieść w 2019 roku około 1,15 miliarda złotych. Aby ta prognoza się sprawdziła, Polacy rocznie muszą kupować około 150 toreb po 20 groszy za sztukę.

Płatne reklamówki od 2018 roku

Jeżeli właściciel sklepu zostanie przyłapany na niepobieraniu opłaty za reklamówki jednorazowe, może grozić mu kara w wysokości od 5 do nawet 20 tysięcy złotych. W pierwotnej formie resort środowiska proponował, aby grzywna wyniosła aż pół miliona złotych. Zbliżone kary przewidywane są także za nieprowadzenie ewidencji wydanych foliówek lub błędy w jej treści. Obecnie w bardzo wielu krajach należących do Unii Europejskich sklepy spożywcze posiadają tylko i wyłącznie płatne reklamówki. Część państw członkowskich osiąga dzięki temu świetne wyniki. W 2002 roku wprowadzono tego typu podatek w Irlandii, gdzie od tamtej pory zużycie jednorazowych reklamówek plastikowych obniżyło się o niemal 95%. Niewielka opłata okazała się niezwykle skuteczna także w Holandii czy Wielkiej Brytanii. W niektórych krajach, zamiast wprowadzenia opłat zdecydowano się na dobrowolne porozumienie z sektorem detalicznym. Taka sytuacja miała miejsce na przykład w Niemczech. Natomiast we Włoszech i Francji wprowadzono zakaz używania wszystkich toreb plastikowych, za wyjątkiem opakowań kompostowalnych oraz biodegradowalnych. W każdym przypadku ustawa w dużym stopniu przyczyniła się do bardziej zrównoważonego zużycia jednorazówek, a tym samym ochrony środowiska.

 • Reklamówki jednorazowe 30×55 cm R6 (80 sztuk) pomarańczowa ODRA 18my

  0 out of 5
  8.79
 • Torba ekologiczna papierowa 40*18*39 żółta (25 sztuk)

  0 out of 5
  37.00
 • Reklamówki jednorazowe 31×57 cm R6 (100 sztuk) ekologiczna żółta ODRA

  0 out of 5

  Reklamówka jednorazowa T-Shirt o wymiarach 31cm na 57cm w kolorze żółtym i nadrukiem ekologicznym.

  10.30

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *