Myjki parowe: hit czy kit?
1
Myjka-parowa-mycie para-myjka cisniniowa-jaka myjka parowa-Karcher-czy warto-opinie-recenzja-jak stosowac myjke parowa

Czyszczenie parą to mycie podłóg, dywanów i różnych powierzchni za pomocą pary wodnej wypuszczanej z urządzenia pod wysokim ciśnieniem. Zwykle para ta jest podgrzana do odpowiednio wysokiej temperatury.

Mycie urządzeniami parowymi obywa się bez detergentów, wykorzystując jedynie siłę strumienia gorącej wody wypuszczanej z dużą szybkością i pod wpływem dużego ciśnienia, tak aby drobinki wody łatwo „wymiatały” brud z czyszczonych powierzchni. Wysoka temperatura, do której jest doprowadzona woda, ma „rozpuszczać” zaschnięte plamy i dodatkowo działać bakteriobójczo.

Producenci urządzeń twierdzą, że ta technologia czyszczenia jest ekologiczna, gdyż nie wymaga używania chemicznych środków czyszczących. Ekonomiczna, z tego samego powodu co wcześniej wspomniany. I efektywna, gdyż pozwala wyczyścić daną powierzchnię dwa razy szybciej niż innymi metodami, a do tego jeszcze dokładnie rozprawić się z drobnoustrojami.

Mycie parą sprawdzone na dużych powierzchniach

Użycie pary zalecane jest więc wszędzie tam, gdzie zależy nam na dokładnym wymyciu powierzchni np. ze względu na kluczową rolę czystości w tych miejscach, jak: szpitale, żłobki i przedszkola czy hotele i lokale gastronomiczne. Z drugiej strony myjka parowa powszechnie stosowana jest na wielkopowierzchniowych obiektach użyteczności publicznej, typu galerie handlowe, lotniska, dworce i biura – gdzie nieustannie krążą ludzie i panuje nieustająca potrzeba prowadzenia skutecznych (i szybkich!) metod czyszczenia.

Woda, czyli główny środek czystości wykorzystywany podczas mycia parą to z całą pewnością w 100% naturalny środek czystości – metoda ta ma więc i tę przewagę, że z powodzeniem może być stosowana w domach, w których mieszkają alergicy. Pozwala to wykluczyć szkodliwe opary pochodzące z detergentów.

mycie parą-parownica-myjka cisnienowa do domu-jaka wybrac-ejedrek eu - hurtownia

Parownica do domu – cena z którą musisz się liczyć

Na rynku znajdziemy mnóstwo urządzeń parowych. Przykładowo jeden z większych graczy na rynku – marka Karcher proponuje parownice z wymiennymi końcówkami (różnego rodzaju szczotkami, ściereczkami, wężami, mopami i innymi akcesoriami), które możemy stosować do mycia podłóg, ścian, fug, blatów kuchennych. Ceny najmniejszych parownic zaczynają się od nieco ponad 200 zł a sięgają kilku tysięcy. W bogatszych zestawach znajdują się też żelazka podłączane pod parownice. Ceny urządzeń w wersjach mini i bez logo zaczynają się już od 100 zł. Są to urządzenia do czyszczenia małych powierzchni typu tapicerki mebli czy okna. Za mopa parowego musimy zapłacić minimum 150 zł.

karcher-myjka parowa-cena-tanio-ile kosztuje-sklep
Myjka ciśnieniowa firmy Karcher z zestawem podstawowych akcesoriów, dostępna jest w jednym z popularnych elektromarketów w cenie: 299 zł

Zastosowanie myjek ciśnieniowych w domu

Trudno nie uznać za kuszącą wizję czyszczenia myjką parową kuchni indukcyjnej. Szklana powierzchnia kuchenki nie nadaje się do skrobania ostrymi czyścikami ani używania mocnych detergentów. To urządzenie nie lubi rys. Tymczasem częste gotowanie zostawia ślady, które nieraz naprawdę trudno doczyścić. Z pomocą może nam tu przyjść jedno z dostępnych na rynku myjek ciśnieniowych.

Do czego jeszcze może się sprawdzić myjka parowa?
Coraz większą popularnością się cieszą się np. myjki ciśnieniowe do czyszczenia okien.

W jaki sposób używać myjek parowych?
Urządzenia te są bardzo proste w obsłudze, wszystko więc zależy od czyszczonej powierzchni.

mycie para-lazienka-kafelki-podlogi- w dobrym stanie

Podłogi:
przed użyciem myjki ciśnieniowej, podłogę należy odkurzyć. Jeśli podłoga była myta wcześniej detergentami, to należałoby usunąć je, aby przy myciu ciśnieniowym nie pozostały po nich smugi. Do tego rodzaju powierzchni używa się myjek z końcówkami mopów płaskich, regulując moc wypuszczania pary (mocniejsza do płytek, słabsza do podłóg drewnianych i laminowanych). Niestety myjek parowych nie należy stosować do podłóg drewnianych olejowanych i woskowanych. Do nich należy stosować tradycyjne mopy z odpowiednio dobranymi detergentami lub samą wodą.

Okna:
należy pokryć powierzchnię okna parą, a następnie użyć ściągaczki do okien. Myjka z małą końcówką świetnie nada się do czyszczenia framug.

Inne zastosowania myjki parowej:

 • regularne czyszczenie armatury parą pozwoli zapomnieć nam o kamieniu na kranach
 • specjalne dysze do tekstyliów pozwolą nam szybko odświeżyć ubrania, meble tapicerowane, materace
 • stosując odpowiednie nakładki możemy usunąć stare tapety i pozostałości kleju ze ścian
 • skutecznie usuniemy plamy z tapicerki meblowej i samochodowej
 • odpowiednie końcówki pozwolą nam rozprawić się z kurzem w trudno dostępnych miejscach, np. między żeberkami kaloryferów czy żaluzji
 • parę możemy też zastosować przy rozmrażaniu zamrażarki i usunięciu źródeł nieprzyjemnych zapachów
 • myjki ciśnieniowe pozwolą doczyścić nam meble ogrodowe
 • usuniemy uporczywy brud z piekarnika czy kuchenki
 • odświeżymy fugi między płytkami

Parownica nie tylko do czyszczenia

Jakie jeszcze zastosowania będzie miała myjka parowa? Całe mnóstwo, o ile wybierzemy to urządzenie z rozwagą i pod nasze potrzeby. Coraz większą popularnością cieszy się myjka parowa jako skuteczne urządzenie do usuwania pluskiew. Woda wypuszczana z myjki z temperaturą ok 105 stopni Celsjusza i o ciśnieniu ponad 3 barów skutecznie zabija zarówno dorosłe osobniki, jak i jaja tych trudnych do usunięcia pasożytów. Użytkownicy myjek donoszą także o przydatności w walce z roztoczami, co jest istotne dla osób z alergią na kurz.

Więc jak jest, hit czy kit?
Zważywszy na wszechstronność zastosowań i możliwość wykluczenia wielu środków myjących, jest to urządzenie godne sprawdzenia.

1

 1. Darko 28 listopada 2019 Reply

  Musze przyznac, ze czyszczenie parą to na prawdę fajna sprawa (co szczgolnie doceniam jako alergik) ale akurat firma wymieniona w artykule nie ma kompetencji w produkcji tego typu urzadzen. Zeby brud latwo schodzil nie wystarczy temperatura a potrzebne jest jeszcze odpowiednie cisnienie czego nie mozna powiedziec o parownicach karcher..

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

0

TOP

X