Ludwiku, do rondla! – 5 mało znanych faktów o płynie do naczyń Ludwik
0

Czego użylibyście do zmywania naczyń, gdybyście nie mieli płynu? Mydła? A czym szorowalibyście przypalenia i usuwali tłuszcz? Teraz się nad tym nie zastanawiamy, ale ktoś kiedyś musiał wymyślić płyn do mycia naczyń.

Pierwsze co przychodzi wam do głowy myśląc o płynie do naczyń … Ludwik oczywiście. Oto ciekawostki, których możecie o nim nie wiedzieć.

1. Ludwik to pierwszy płyn do naczyń w Polsce, który miał zmieniać przyzwyczajenia

Historia płynów do mycia naczyń w Polsce zaczyna się właśnie od Ludwika, za którego formułę odpowiadali inż. Halina Majchert oraz inż. Zbigniew Korda. Wcześniej, czyli przed 1964 rokiem nie było na polskim rynku ŻADNEGO płynu do mycia naczyń. I przez kolejne dwie dekady udziały Ludwika w rynku płynów do naczyń przekraczały 90%, czyli właściwie nie miał on konkurencji.

Slogan reklamowy, który wypromował płyn brzmiał „Ludwiku, do rondla” i miał zasadniczo zmieniać podejście społeczeństwa do sprzątania, które postrzegano jako domenę kobiet.

LUDWIK_patent_srodek do mycia naczyn - prl - 1965 - ejedrek eu
Opis patenttowy Ludwika z 1965 roku

2. Ludwik do dziś nie tylko płyn do mycia naczyń

ludwik all in one tabletki do zmywarkiPrzez długie lata pod marką Ludwik produkowany był wyłącznie miętowy płyn do mycia naczyń, najpierw w szklanych, później plastikowych, zielonych opakowaniach.

W 1995 roku pojawił się na rynku Ludwik cytrynowy, w 1998 roku brzoskwiniowy. W latach 90. na polskim rynku pojawiły się zmywarki, w miarę wzrostu ich popularności producent Ludwika – firma Inco wprowadziła na rynek tabletki do zmywarek All in One.

Jednak na tym nie koniec, bo pod marką Ludwik dziś sprzedawane są także środki czystości dla domu takie jak mleczka do łazienki i mleczka do kuchni w spray`u, a nawet hipoalergiczne żele do prania Sensitive Ludwik, odplamiacze i inne produkty do zmywarek.

Niezmienne pozostaje to, że flagowy produkt, czyli płyn do mycia naczyń nadal cieszy się ogromną popularnością wśród polskich konsumentów.

3. Co Ludwik ma wspólnego z workami po nawozach sztucznych?

W latach 70. w Polskę dotknął szczególny problem dostępu do surowców służących produkcji opakowań. Pracownicy zakładu produkującego opakowania do Ludwika w tamtym czasie opracowali pionierską metodę odzyskiwania surowców i technologię produkcji opakowań na płyn do naczyń.

Butelki na Ludwika produkowano z przetworzonych worków PE po nawozach sztucznych. Producent opakowań płynu w szczytowym momencie skupował z Państwowych Gospodarstw Rolniczych około 20% wszystkich worków po nawozach sztucznych.

4. W Kairze też używają Ludwika!

Ludwik popularny jest nie tylko w Polsce, obecnie można go znaleźć m.in. na sklepowych półkach krajów takich jak Szwecja, Algieria, Kazachstan, Egipt, Liban, Irak, Jordania czy Liban.

historyczne butelki Ludwik - plyn do naczyn ciekawostki
A całe zamieszanie zaczęło się od małej szklanej buteleczki

5. Przed Ludwikiem był węglan sodowy oraz piasek

Jak czytamy w opisie patentowym 50169 zgłoszonym 8 września 1964 roku, dotyczącym płynu Ludwik, do mycia naczyń stosuje się dotychczas gorącą wodę bez dodatków lub z dodatkiem środków zawierających mydło albo sole alkaliczne jak węglan sodowy. Dalej w opisie czytamy, że do najpopularniejszych środków działających ściernie zaliczało się pył kwarcowy i piasek – takie były realia zmywania naczyń w Polsce w początkach lat 60.

A wszystko to diametralnie zmienił płyn Ludwik o zapachu miętowym właśnie.
Bo czy wyobrażasz sobie, by mycie naczyń wglądało dziś inaczej niż na poniższym zdjęciu ? Tak bez piany? Tak niemal na sucho? My nie 😉

mycie naczyn-plyn do naczyn-ludwik - ejedrek eu

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

TOP

X