Krótka historia serwetki
0
historia serwetki_serwetek_hurtownia_ejedrek eu

Liche, barowe serwetki niejednokrotnie przechodziły do historii, gdy jakiś pisarz zechciał zrobić z nich użytek i nanieść swoje wiersze, złote myśli czy notatki do kolejnej powieści.

Julian Tuwim zanotował na serwetce tuż przed swoją śmiercią znamienne zdanie: „Ze względów oszczędnościowych polecam zgasić światłość wiekuistą…“. Na serwetkach nie tylko artyści spisywali swe utwory. Do historii przeszła także ta, na której spisano umowę przyjęcia Leo Messiego do klubu FC Barcelona.

messi-napkin-serwetka-umowa-przejscia-fc barcelona
Historyczna serwetka, na której spisano umowę przejścia Leo Messiego do FC Barcelona

Historia serwetek

Serwetki stały się powszechne, a ich różnorodność jest tak wielka, że trudno wymienić je wszystkie. Nie wyobrażamy sobie stołu w domu czy w restauracji bez serwetek, które poratowały by nas po tłustym czy brudzącym posiłku. Jednak jaka była historia serwety? Kiedy się pojawiła na stołach i jak radzono sobie przed nią?

Jak wiele wynalazków w historii, pierwowzoru serwetki historycy doszukują się w starożytnym Rzymie. Może kojarzycie z różnych filmów kostiumowych sceny, w których puszyści senatorzy ocierają sobie czoła kawałkiem materiału, po który sięgają pod poły tuniki? Takie „serwetki” nazywano „sudaria”. Historia serwetek biegnie dwutorowo. Po drugie pierwowzorem dzisiejszych serwetek były materiały, które służyły podczas biesiad zarówno, jako obrusy, jak i serwetki do wycierania się po uczcie (tzw. „maapae”). W średniowieczu i renesansie, o ile na stole pojawiał się obrus, pełnił także funkcje serwety, czyli służył do otarcia po posiłku. Jako coś oddzielnego, serweta zaczyna funkcjonować na stołach od XVIII wieku. Z kolei rozwój przemysłu, a w szczególności papierniczego, odpowiada za pojawianie się pod koniec XX wieku takich wynalazków, jak: serwetki papierowe, chusteczki higieniczne czy papier toaletowy. To też wtedy zaczęto przywiązywać dużą rolę do sposoby prezentowania serwetki na stole.

historia serwetki 1923 - skladanie ejedrek eu
Instrukcja składania serwetki z 1923 roku

A serwetka w restauracji?

W restauracjach, zwłaszcza typu fast food, powszechnie używane są serwetki papierowe. Serwetki do dyspensera czy serwetki do serwetnika zazwyczaj są dość cienkie i małych rozmiarów. Najbardziej elegancką opcją do restauracji czy na przyjęcia są oczywiście serwetki materiałowe, płócienne, jednak należy pamiętać, że koszt związany z koniecznością wielokrotnego prania i prasowania jest wysoki. Alternatywę stanowią więc serwetki celulozowe, produkowane z grubszego papieru o przyjemnej fakturze. Występują w różnych kolorach, ważne jednak by był to jeden kolor i wzorów, gdyż w przeciwnym wypadku będą postrzegane jako tandetne, a to wpłynie na ocenę lokalu. Białe serwetki o odpowiednio wysokiej gramaturze zawsze będą uchodzić za najbardziej estetyczną ozdobę stołu.

Dobry wybór między serwetkami materiałowymi a papierowymi stanowią serwetki flizelinowe, które choć jednorazowe, prezentują się bardzo elegancko na stołach. Są na tyle sztywne, że można układać je nawet pionowe, finezyjne wzory, a wytłaczane czy malowane sprawiają wyjątkowo dekoracyjną funkcję.

jak ulozyc serwetki na stole ejedrek eu - serwetki materialowe_serwetki papierowe
Serwetki materiałowe do restauracji

Trendy „serwetkowe”

Za eleganckie uchodziły niegdyś serwetki układane na stole w kształt łabędzia, kieszonki, tulipana i w inne finezyjne wzory. Składanie serwetek stało się sztuką, technik powstało tak wiele, że na rynku pojawiły się opasłe książki, z których można było krok po kroku uczyć się składania kolejnych kształtów. W szkołach gastronomicznych młodzi kelnerzy musieli wykazać się umiejętnością prawidłowego nakrycia stołu i ułożenia serwetek. Dziś częściej spotyka się na stołach restauracyjnych serwetki złożone skromnie w prostokątną kopertę lub często przełożone obrączkami do serwet. Modne są kolory stonowane, nierzadko w odcieniach ziemi, surowe szarości i naturalny len.

Serwetki dekoracyjne >> zobacz ofertę

 

Z kolei na przyjęciach dla dzieci, serwetki na urodziny muszą być kolorowe, a najlepiej nawiązywać do postaci z bajek, jako że coraz częściej rodzice decydują się na organizowanie urodzin tematycznych.

Największą serwetkę w historii prawdopodobnie wypuścił McDonald, przy okazji bicia rekordu największego burgera w dziejach. Dyspenser wielkości wielkiego lustra przymocowano do ściany. Ludzie zaś wyciągali serwety, którymi mogliby się dwukrotnie owinąć!

serwetki-sklep-hurtownia-ejedrek eu

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

0

TOP

X