Jak zapakować śniadanie do szkoły i pracy?

Jak zapakować śniadanie do szkoły i pracy?

Coraz większa popularność zdrowego stylu życia spowodowała także polepszenie stanu wiedzy, na temat odpowiednich nawyków żywieniowych. Większość Polaków zdaje sobie sprawę z konieczności przygotowywania drugiego śniadania do pracy lub zaopatrzenia dziecka w zdrowe przekąski, przed wyjściem do szkoły. Regularne spożywanie posiłków zapewnia stały poziom glukozy we krwi oraz zapobiega nadwadze i otyłości. Własnoręcznie przyrządzone drugie śniadanie jest zdrowszą alternatywą dla kupowanych w pośpiechu gotowych dań lub słodyczy.

Jak zapakować śniadanie do szkoły i pracy?

Odpowiednie skomponowanie drugiego śniadania to jednak nie koniec. Nie należy również zapominać o konieczności transportu żywności i zapewnienia jej warunków, w których nie straci świeżości oraz wartości odżywczej. Dobór opakowania na śniadanie ma także kluczowe znaczenie dla zachowania jego walorów smakowych i estetycznych. Kupowanie nowoczesnych i kosztownych lunch boxów nie jest koniecznością, wystarczy zapoznać się z zastosowaniem wszystkich najpopularniejszych opakowań spożywczych. Folia aluminiowa, torebki papierowe, woreczki foliowe i plastikowe pudełka w zupełności wystarczają do zapakowania drugiego śniadania, w zależności od rodzaju żywności, który zabieramy do pracy lub szkoły.

Folia aluminiowa

Chroni żywność przed działaniem światła, wody i dopływem powietrza. Jej dodatkową zaletą jest możliwość utrzymania prawidłowej temperatury przez kilka godzin, dlatego jest bardzo przydatna podczas wycieczek. Służy głównie do pakowania owoców, ciastek i kanapek, choć jest bardzo uniwersalna. Jedynym wyjątkiem są produkty o kwaśnym odczynie, na przykład ogórki kiszone lub cytrusy, ze względu na pojawianie się metalicznego posmaku. W przeszłości, często kwestionowano bezpieczeństwo jej stosowania, jednak używanie folii aluminiowej przeznaczonej do przechowywania żywności, nie jest zagrożeniem dla zdrowia. Jeżeli mamy do czynienia z miękkimi i delikatnymi produktami, warto zabezpieczyć je dodatkowo woreczkiem foliowym, żeby uniknąć deformacji lub zniszczenia żywności.

Torebki papierowe

Ich główną zaletą jest bardzo dobra ochrona śniadania przed wysuszeniem, zwłaszcza po zaklejeniu torebki naklejką lub zamknięciu jej klipsem. Zapewnia to szczelność torebki, co gwarantuje dłuższą świeżość i izolację od zapachów otoczenia. Są idealnym opakowaniem na suche produkty, jednak nie powinny być stosowane do przechowywania miękkich owoców oraz warzyw. W torebkach papierowych najlepiej transportować kanapki, słodkie pieczywo lub twarde owoce. Taka metoda przechowywania chleba i bułek, zapewnia ich chrupkość i zapobiega pojawianiu się niepożądanej miękkiej konsystencji, po kilku godzinach od przyrządzenia kanapek. Torebki papierowe mogą być stosowane samodzielnie lub jako zewnętrzne opakowanie dla żywności, owiniętej papierem albo woreczkiem foliowym.

Woreczki foliowe

 • Woreczki HDPE 7×2,25×15 PLAST (1000 sztuk)

  0 out of 5
  4,20
 • Woreczki strunowe 160x250mm (100 sztuk)

  0 out of 5
  7,90
 • Woreczki strunowe 100x120mm (100 sztuk)

  0 out of 5

  Woreczki strunowe pakowane po 100 sztuk.

  2,90
 • Woreczki strunowe 100x200mm (100 sztuk)

  0 out of 5

  Woreczki strunowe pakowane po 100 sztuk.

  4,70
Woreczki HDPE mają szerokie zastosowanie jako samodzielne opakowania lub dodatkowa ochrona żywności w papierze śniadaniowym, folii aluminiowej lub papierowej torebce. Dla lepszej szczelności można zamykać je klipsami, co zapobiega wysuszaniu jedzenia. Woreczki foliowe są najlepszym opakowaniem dla brudzących produktów, takich jak warzywa i owoce.

Pojemniki plastikowe

Służą głównie do przenoszenia sałatek i surówek, które chronią przed zgnieceniem, wysuszeniem lub utratą świeżości. Najbardziej praktyczne są plastikowe miseczki z pokrywką, które zabezpieczają przed zabrudzeniem wnętrze torebki lub plecaka.

Opływowy kształt zapewnia komfortowy transport i konsumpcję. Są jednorazowe, dzięki czemu po zjedzeniu drugiego śniadania, nie trzeba przechowywać przez kilka godzin pustego opakowania. Jako jedyne całkowicie chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi, co jest częstym w problemem, zwłaszcza w przepełnionych szkolnych plecakach. Dobra jakość plastiku zapobiega uszkodzeniom i pękaniu pojemnika. Zapewniają warzywom wysoką wartość odżywczą, ponieważ brak dostępu tlenu zapobiega utlenianiu i rozpadowi witamin.

Drugie śniadanie na wynos

Warto zabierać własnoręcznie zrobione posiłki do pracy lub na uczelnię oraz zaopatrzyć dziecko w drugie śniadanie do szkoły. Najszybszą w przygotowaniu przekąską, są z pewnością kanapki lub pokrojone owoce, jednak nie jest to jedyna możliwość. W sieci dostępne są liczne przepisy na zdrowe warzywne sałatki z dodatkiem sera, orzechów, kiełków i innych produktów w zależności od upodobań. Dzieci bardzo chętnie zjedzą słodkie drugie śniadanie, na przykład pancakesy, muffiny lub domową granolę z ulubionymi bakaliami. Poprzedniego dnia, można przyrządzić także zbożowe placuszki, najlepiej owsiane lub gryczane. Bardziej pożywną alternatywą, jest na przykład tortilla z kurczaka lub łososia z dodatkiem warzyw i lekkiego sosu. Gdy brakuje czasu na przygotowanie drugiego śniadania, można zabrać ze sobą w plastikowym pojemniku część obiadu z poprzedniego dnia lub dania przeznaczonego na kolację.

Najważniejszą kwestią jest dobra organizacja czasu, która zapewni regularność spożywania posiłków. Efekty zmian w jadłospisie pojawiają się już po kilku tygodniach i obejmują brak chęci na podjadanie między posiłkami, prawidłową masę ciała i dobre samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *