Jak wyczyścić srebro? Część 1: BIŻUTERIA
0
jak czyscic srebro - jak wyczyścić biżuterię, czym czyścić srebro, domowe sposoby na czyszczenie srebra jak wyczyścić srebro domowym sposobem - ejedrek eu

Noszona czy nienoszona srebrna biżuteria może czernieć. Dzieje się tak zwykle z uwagi na wpływ czynników zewnętrznych. Jeśli nie chcemy nosić biżuterii w pewnym stopniu wybrakowanej, musimy odpowiednio się nią zaopiekować.

Dlaczego biżuteria srebrna czernieje?

W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie nietrudno natrafić na opowieści o tym jak ciało człowieka działa na srebro i jak w wyniku choroby przez skórę jest w stanie zmienić jego kolor z jasnosrebrnego na czarno-srebrny. Te historie niewiele jednak mają wspólnego z faktami, bowiem czarny nalot, jaki można zaobserwować zarówno na noszonej codziennie jak i leżącej miesiącami w szufladzie biżuterii to siarczek srebra. Ten nieorganiczny związek chemiczny powstaje na powierzchni srebra w wyniku jej styku z powietrzem zawierającym nawet śladowe ilości siarkowodoru. Cząsteczki siarczku mają ciemną barwę, dlatego srebro najpierw stopniowo traci połysk, a później czernieje.

jak czyscic srebro - jak wyczyścić biżuterię, czym czyścić srebro, domowe sposoby na czyszczenie srebra jak wyczyścić srebro domowym sposobem - ejedrek eu

Jak wyczyścić biżuterię? Czym czyścić srebro? – czynności prewencyjne

Nawet jeśli Wasza srebrna biżuteria jeszcze nie zyskała ciemnego nalotu, warto pielęgnować ją regularnie, by matowienie się nie pojawiło.

Jak wyczyścić srebrną biżuterię lub raczej zabezpieczyć ją przed nalotem?
Najprostszym, obarczonym jednak średnią skutecznością sposobem jest zanurzanie biżuterii regularnie w Coca-Coli – tak, naprawdę może pomóc! Coca-Cola ze względu na swój niezwykle bogaty skład nadaje się do czyszczenia i usuwania zabrudzeń z różnych materiałów. Praktycy wiedzą doskonale, że potrafi pomóc nawet w walce z kamieniem w łazience. Nieco lepsze efekty od zanurzania pierścionków czy naszyjników w coli, daje moczenia ich w piwie, jednak nadal nie jest to metoda na tyle skuteczna, by zabezpieczyć na trwale biżuterię przed powstawaniem nalotów. Zatem czym czyścić srebro by nie czerniało? Przede wszystkim warto rozbierać biżuterię w trakcie sprzątania, zdejmować ją przed włożeniem rękawic podczas prac w ogrodzie czy szorowaniu łazienki. Nie ubierać biżuterii do wykonywania makijażu, unikać jej kontaktu z perfumami czy środkami dezynfekującymi. Co więcej warto wyrobić sobie nawyk przecierania biżuterii srebrnej specjalnymi ściereczkami, które nie tylko nabłyszczają srebro, ale także usuwają brud, gromadzący się w trudno dostępnych miejscach. Tarcie spowalnia proces powstawania nalotu, więc warto biżuterię srebrną nosić jak najczęściej 😉

Jak wyczyścić srebro?

Czyszczenie srebra, na którym już pojawił się nalot nie jest trudne, wystarczy wykorzystać dostępne na rynku środki w postaci past czy specjalnych zestawów zawierających środki czyszczące, pęsety z ochronną powłoką i rękawice ochronne. Profesjonalną metodą zabezpieczania srebra dodającą jednocześnie temu metalowi niezwykle szlachetnych cech wizualnych jest chemiczna oksydacja srebra, którą wykonują tylko specjalistyczne zakłady. Ale istnieją też domowe sposoby na czyszczenie srebra, które warto znać.

jak czyscic srebro - srebro czarnieje - jak wyczyścić srebro -jak wyczyścić biżuterię, czym czyścić srebro, domowe sposoby na czyszczenie srebra - ejedrek eu

Domowe sposoby na czyszczenie srebrnej biżuterii

Srebrną biżuterię da się skutecznie pozbawić nalotu stawiając na domowe sposoby na czyszczenie srebra. Jednym z nich jest przygotowanie kilku łyżeczek popiołu z kominka i bawełnianej szmatki. Popiół, który pochodzi z drewna (który nie może być węglowy), należy nasypać na biżuterię i pocierać jakiś czas bawełnianą szmatką.

Srebro po opłukaniu odzyska blask, a ciemny osad zniknie. Innym skutecznym domowym sposobem na czyszczenie srebra jest przygotowanie w misce wyłożonej folią aluminiową kąpieli z sody i soku z cytryny. Folią wykładamy spód miseczki, sypiemy sodę i kilka kropel soku z cytryny, całość zalewamy ciepłą wodą. Do takiej kąpieli biżuteria ląduje na kilkanaście minut, po zabiegu wystarczy srebro opłukać i wypolerować ściereczką.

To tyle i aż tyle. A już niedługo przeczytacie na naszym blogu jak czyścić srebrną zastawę 😉

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

TOP

X