Jak wybrać idealną miotłę do zamiatania powierzchni zewnętrznych?
0

Miotły nie należą do szczególnie zaawansowanych technologicznie konstrukcji. Przez całe stulecia wiele z nich nie przeszło żadnych radykalnych zmian, a wszystkie modyfikacje służyły jedynie poprawie znanych funkcjonalności. Jednak ze względu na większy wybór, znalezienie miotły idealnej do konkretnych zastosowań jest obecnie znacznie prostsze. Ma to znaczenie również w przypadku modeli przeznaczonych do zamiatania na zewnątrz.

Praktyczne miotły zewnętrzne

Miotła Sorgo
Miotła Sorgo

Duża różnorodność mioteł jest prawdopodobnie najważniejszą z cech, dzięki którym nigdy nie wychodzą one z użycia. Chociaż nie są w stanie zagwarantować takiej dokładności jak odkurzacze, miotły charakteryzuje przede wszystkim wygoda użytkowania. Prostota ich obsługi pozwala na szybkie pozbycie się nieczystości, a poręczność zapewnia łatwe przechowywanie i duży komfort pracy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku mioteł do zamiatania powierzchni zewnętrznych. Ich konstrukcja powinna charakteryzować się nie tylko optymalną szerokością szczotki, ale również właściwie osadzonym kijem. Powinien być on skierowany do podłoża pod odpowiednim kątem, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie prawidłowej oraz ergonomicznej pozycji podczas sprzątania. W niektórych przypadkach istotne jest również zachowanie bezpieczeństwa zamiatanej powierzchni – na przykład szczególnie wrażliwej posadzki. Uwagę warto poświęcić zwłaszcza włóknom, które powinny być odpowiednio wykończone i zaokrąglone. Oczywiście ma to mniejsze znacznie dla twardszych nawierzchni zewnętrznych, w przypadku których kluczowa jest przede wszystkim solidność wykonania miotły.

Miotły z materiałów naturalnych

Miotły produkowane są z różnych materiałów naturalnych. Dzięki zróżnicowanym właściwościom, mogą mieć one nieco odmienne zastosowania. Do najbardziej klasycznych rozwiązań należy z pewnością miotła brzozowa. Dobrych parę lat temu została wyparta przez bardziej nowoczesne tworzywa sztuczne, jednak obecnie ponownie staje się popularna. Gałęzie brzozowe charakteryzują się duża elastycznością i posiadają gładką powierzchnię, dzięki czemu zbierane zanieczyszczenia nie przylegają do miotły. Najczęściej modele tego typu spotykane są w wersji krótkiej lub długiej. Ta pierwsza składa się wyłącznie ze stosunkowo długich gałęzi, które na pewnym odcinku związane są pojedynczy uchwyt. Natomiast dłuższa miotła brzozowa osadzona jest na specjalnym długim kiju, gwarantującym duża wygodę sprzątania. Ich zaletą jest możliwość zamiatania przy niemal dowolnych warunkach atmosferycznych. Idealnie nadają się do oczyszczania nie tylko betonu i polbruku, ale również trawnika. Innym typowo ekologicznym rozwiązaniem są miotły sorgo, tworzone z rośliny podobnej do prosa. Ich produkcja zazwyczaj odbywa się ręcznie. Miotły te idealnie nadają się do zamiatania niedużych powierzchni zewnętrznych, na przykład kostki brukowej, krawężników, schodów czy wykładzin.

Miotły z tworzyw sztucznych

Miotły gumowe są łatwe do utrzymania w czystości i bardzo higieniczne. Zazwyczaj posiadają stosunkowo krótkie włosie, wykonane z określonych gatunków gumy syntetycznej. Tego rodzaju tworzywo posiada gładką powierzchnię, dzięki której praktycznie nic do niego nie przylega. Luźne rozmieszczenie włosia gumowej miotły może jednak sprawiać trudności przy zbieraniu drobnych zanieczyszczeń, dlatego takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim we wnętrzach pomieszczeń.

Miotła nylonowa- "ulicówka"

Alternatywą może być miotła nylonowa, wykonana z bardzo trwałego i elastycznego plastiku. Doskonale sprawdza się jako praktyczny zamiatacz do liści, śmieci czy niedopałków, jednak za jej pomocą można również usunąć drobny śnieg. Do najbardziej praktycznych rozwiązań należy także tzw. miotła ulicówka, która służy przede wszystkim do zamiatania dużych powierzchni zewnętrznych. Modele tego typu wyróżniają się szeroką szczotką oraz włosiem syntetycznym o stosunkowo niedużej długości. W przeciwieństwie do włosia naturalnego nie wchłania ono wilgoci, co ma duże znaczenie w przypadku sprzątania chodników, podwórek, wylewek betonowych oraz innych nierównych i chropowatych nawierzchni.

Wybór miotły do zamiatania na zewnątrz

Decydując się na zakup miotły na zewnątrz, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Oprócz odpowiedniego materiału, ogromny wpływ na funkcjonalność miotły ma długość kija. Teoretycznie im jest on dłuższy, tym lepszy. Jednak wszystkie zbędne centymetry zawsze stanowią dodatkowe i zupełnie niepotrzebne obciążenie. Dlatego wybierając miotłę, warto dopasować kij do własnego wzrostu.

[porto_products view=”grid” ids=”9905,5263,5262,4233″]W przypadku niektórych modeli, praktycznym uzupełnieniem może okazać się zmiotka. Jest ona bardzo przydatna szczególnie podczas zamiatania trudniej dostępnych miejsc na zewnątrz, gdzie standardowa długość kija bywa niewystarczająca – na przykład we wnękach, pod schodami czy przy fundamentach budynku. Spora część mioteł z tworzyw sztucznych posiada specjalny gadżet, którym jest szufelka umieszczona bezpośrednio na kiju. Dzięki niej zamiecione zanieczyszczenia zebrać można bez schylania się, co dodatkowo ułatwia wykonywanie prac porządkowych.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

TOP

X