Jak udekorować stół na święta?

Jak udekorować stół na święta?

Zbliżający się okres Świąt Bożego Narodzenia to bardzo piękny czas. Jednocześnie jest to czas bardzo dla nas wymagający – liczba przygotowań, o których powinniśmy pamiętać jest olbrzymia. Tym bardziej staramy się, aby wszystko wyszło perfekcyjnie i aby te święta były dobrze zapamiętane. W tym celu jednak musimy postarać się o zapewnienie trzech rzeczy:
* dobrych relacji z innymi ludźmi – nic tak nie potrafi popsuć świątecznej atmosfery, jak spory i niesnaski przy wigilijnym stole,
* równie dobrego jedzenia – pamiętajmy też o symbolicznej liczbie potraw, które powinny znaleźć się na stole oraz
* elegancko udekorowanego stołu, który podkreślał będzie wyjątkowość sytuacji.
Przyjrzyjmy się bliżej temu ostatniemu zagadnieniu.

Świąteczny efekt w kilka chwil – wystarczą serwetki

Często o tym, czy widoczna będzie świąteczna atmosfera w naszym domu decydują drobiazgi. Głównym bohaterem w tym okresie jest oczywiście pięknie udekorowana i rozświetlona choinka, warto jednak zadbać też o inne elementy, świetnym przykładem drobiazgu, który potrafi szybko odmienić zwykły stół, są ozdobne serwetki świąteczne. Zdecydowanie warto z nich skorzystać, gdyż ten jeden prosty krok, jakim jest wymiana zwykłych serwetek, na takie z motywem świątecznym automatycznie zmienia wygląd stołu. Nie tylko zresztą stołu, gdyż jeśli nauczymy się kilku prostych technik składania serwetek – zrobimy z nich wyjątkowe ozdoby, które świetnie będą wyglądać w każdym miejscu naszego domu. Jest to jednocześnie bardzo ekonomiczne rozwiązanie, gdyż zwykła paczka serwetek za 3 zł jest w stanie zrobić znacznie więcej dla właściwego nastroju, niż mogłoby się nam to wydawać.

Pomyślmy o dzieciach

Wybierając serwetki, często automatycznie szukamy takich z możliwie najbardziej eleganckim wyglądem. Jest to naturalne, gdyż chcemy w ten sposób podkreślić wyjątkowość tych dni. Kupujemy zatem serwetki z wzorem w tradycyjne bombki świece i choinki  lub też troszkę bardziej nowoczesne – I bardzo słusznie, gdyż z pewnością będą się elegancko prezentowały w naszym domu.

Pamiętajmy jednak, że w tym dniu często towarzyszą nam również dzieci. Czasem trochę na siłę próbujemy wtłoczyć je w bardziej elegancką formę, choćby ubierając w niezbyt wygodne, ale za to szykowne stroje. Zadbajmy jednak, by mogły się też poczuć swobodnie. Warto więc do naszych serwetkowych zakupów dołączyć również takie z bajkowo – zabawnymi motywami. Świetnym przykładem jest choćby wzór 011301 z wesołym pieskami zajmującymi się prezentami. Dzięki temu każdy uczestnik spotkania świątecznego będzie czuł się doceniony i będzie wiedział, że pomyśleliśmy o nim – a przecież to właśnie myślenie o bliskich jest jedną z fundamentalnych cech tego świątecznego okresu.

Rozświetlmy ten dzień

Nawet najpiękniejsza i najlepiej ubrana choinka wygląda dużo lepiej po zmroku, kiedy możemy włączyć na niej światełka. Podobnie zresztą włączenie oświetlenia na miejskich choinkach jest swojego rodzaju symbolicznym i kulminacyjnym momentem. Ponieważ w okresie świątecznym musimy się liczyć z krótkimi dniami i wcześnie zapadającym zmrokiem, magia odpowiedniego, świątecznego oświetlenia jest tym bardziej widoczna. Bardzo rzadko obecnie na naszych choinkach widać prawdziwe świece. Ryzyko zaprószenia ognia sprawiło, że świeczki zostały zastąpione przez żarówki, a te niedawno zaczęły oddawać swoje miejsce diodom LED. Nie oznacza to jednak, że świece całkowicie powinny zniknąć. Wręcz przeciwnie – przecież świetnie budują wieczorną atmosferę, dlatego nie rezygnujmy z nich – tylko używajmy z głową. Wystarczy przecież elegancki świecznik i kilka nawet najzwyklejszych świec – białych lub czerwonych  by od razu zaczęło robić się cieplej, przytulniej i intymniej. Takie świece palą się bardzo długo, więc nie tylko zapewnią wyjątkową oprawę świątecznym dniom, ale przydadzą się również jako rozświetlony towarzysz poświątecznej kolacji przy świecach. To właśnie ze względu na uniwersalność zastosowań, czasem lepiej jest wybrać zwykłe świece niż te najbardziej bogato zdobione i pełne świątecznych motywów.

Na koniec – pamiętajmy, że to nie dekoracja świątecznego stołu jest najważniejsza w tym okresie, tylko ludzie zgromadzeni wokół niego. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zaniedbać ten pierwszy temat.

 • Sztuczny śnieg XXL 300ml

  0 out of 5
  7.80
 • Reklamówka 40/50 z uchem świąteczna (50 sztuk)

  0 out of 5
  14.00
 • Woreczki na prezenty duże 400x500x0,03 (30 sztuk)

  0 out of 5
  13.00
 • Podgrzewacz zapachowy 6 sztuk grzane wino BISPOL

  0 out of 5
  2.00

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *