Jak troszczyć się o ekologię w świecie plastiku?
0
Jak troszczyć się o ekologię w świecie plastiku - troska o ekologie_jak dbac o srodowisko

Plastik opanował świat, a my nie wyobrażamy już sobie życia bez niego. Nie ma odwrotu od plastiku. Co jednak możemy zrobić, aby wilk był syty i owca cała? Odpowiedzią na problem z plastikiem jest przede wszystkim efektywny recycling. Sprawdź, co możesz zrobić.

Recycling – o co chodzi?

Ideą recyclingu, jego celem jest obieg zamknięty, co można odczytać w jego symbolu:

Oznacza to dążenie do tego, aby każda wyprodukowana rzecz z tworzyw sztucznych, trafiając na śmietnik, została rozebrana na surowce poddane kolejnym procesom produkcji nowych rzeczy. Gdybyśmy byli w stanie odzyskać w ten sposób 100% surowców, skończyłby się problem wysypisk i spalarni śmieci.

Co więcej, przetworzenie surowców jest znacznie bardziej efektywne niż pozyskanie nowych, gdyż:

• oznacza mniej zużytej energii,
• mniej szkodliwego CO2,
• mniej niepożądanych skutków związanych z wydobyciem paliw kopalnianych.

Producent popularnej wody chwali się, że w 2020 roku osiągnie ten poziom. To znaczy, że nie wprowadzi na rynek ani grama „nowego” plastiku, a każda jego butelka będzie krążyć w tym obiegu zamkniętym.

Czy rzeczywiście to możliwe? Co musi się stać, aby osiągnąć idealny obieg zamknięty i zaprzestać zalewania nas nowymi tonami tworzyw sztucznych?

Muszą zadziałać przynajmniej 3 elementy:
• świadomi konsumenci sprawnie segregujący odpady domowe
• sprawny system odbioru śmieci
• sprawny system odzyskiwania surowców

Na razie wizja recyclingu na poziomie 100% jest w Polsce utopijna, ale to nie znaczy, że nie warto dążyć do tego celu. Prawda jest taka, że większość tworzyw sztucznych można poddać recyklingowi tylko raz lub dwa razy. Odzyskany plastik jest często ponownie użyty przy produkcji odzieży. Dla wyprodukowania nowego t-shirtu potrzeba zrecyclingować około 10 butelek. 14 – dla wypełnienia kurtki narciarskiej, a ok. 114 do produkcji wypełnienia śpiwora. Zazwyczaj jednak raz poddany recyclingowi plastik, kończy swój żywot jako odpad.

Co możesz zrobić?

1. Możesz opóźnić ich śmierć na wysypisku śmieci, o czym przeczytać poniżej.
2. Optować za czytelnym i łatwym oznakowaniem na opakowaniach i przedmiotach, informujących o możliwościach recyclingu i odpowiednio je segregować.
3. Myć tworzywa sztuczne przeznaczone do recyclingu (brudne nie zostaną przetworzone).
4. Domagać się edukowania w kwestiach recyclingu, oznaczeń tworzyw sztucznych i segregacji. Potrzebujemy konkretnej wiedzy, która pozwoli nam skutecznie segregować śmieci.

Nie wyrzucaj – wykorzystaj, czyli domowy upcycling

Co możesz zrobić?

Pamiętaj, że najgorsze co można zrobić, to wyrzucić dany przedmiot. Zwłaszcza, jeśli surowce, z których się składa, nie są obecnie poddawane recyclingowi. Wówczas warto zastanowić się, jak można nadać mu „drugiego życia”. Obecnie powstaje wiele programów tv, książek i artykułów w sieci prezentujących pomysły na upcycling. Możesz znaleźć mnóstwo inspiracji: jak zrobić z plastikowej butelki doniczkę, abażur na lampę czy dozownik na psie przysmaki!

Przerabiaj, nadawaj starym rzeczom nowe funkcjonalności, twórz i bierz przykład z naszych babć i dziadków, u których „nic się nie mogło zmarnować”.

Kupuj z głową

Co możesz zrobić?

Naucz się rozróżniać nagłą chęć posiadania od potrzeby. Czy przed wyjściem do sklepu myślałeś o tym konkretnym zakupie? Czy był na twojej liście zakupów? Jeśli nie, to prawdopodobnie jest to impuls. Nie daj się sprytnym sprzedawcom i odłóż zakup tego produktu o choćby jeden dzień. Będziesz mieć w domu czas na ochłonięcie i podjęcie decyzji „na trzeźwo”.

Być może w międzyczasie pojawią się dodatkowe argumenty za lub przeciw. Ucz takiego myślenia swoje dzieci. Nie wychodź na zakupy bez spisanej listy.

Bierz udział w wymianach

Co możesz zrobić?

To, że dla Ciebie coś jest śmieciem, nie znaczy, że komuś się nie przyda. Zanim wyniesiesz coś do altanki śmietnikowej, zastanów się, czy komuś to może jeszcze posłużyć. A właściwie nie myśl, tylko zrób zdjęcie i wystaw na jednym z portali ogłoszeniowych. Być może nawet uda ci się uzyskać za dany przedmiot parę groszy, a nawet jeśli nie, to będziesz mieć satysfakcję, że ktoś inny jeszcze wykorzysta twój przedmiot. Robisz remont albo się wyprowadzasz? Nawet nie wiesz, ile radości możesz sprawić swoim znajomym i sąsiadom, urządzając „wyprzedaż garażową”.

Oprócz portali ogłoszeniowych, oraz grup na forach, na których członkowie informują się o wyrzucanych przedmiotach nadających się jeszcze do użytku, są też bardziej i mniej zorganizowane spotkania spod znaku wymiany. Ludzie wymieniają się na potęgę książkami, ubrankami dla dzieci i zabawkami, ciuchami… To fajna zabawa i okazja do poznania nowych twarzy.

A teraz zobacz:  Jak plastik zmieniał świat?

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

TOP

X