Jak stworzyć w domu świąteczny nastrój i ozdobić mieszkanie?
0
Jak stworzyć w domu świąteczny nastrój i ozdobić mieszkanie-ozdoby swiateczne-dekoracje swiateczne-inspiracje-ejedrek eu

Boże Narodzenie przypada na okres przesilenia zimowego, które w dawnych kulturach było określane jako moment odrodzenia Słońca, odrodzenia światła.

Święto światła

Zazwyczaj przesilenie przypada na 21 lub 22 grudnia lecz na początku naszej ery przypadało 25 grudnia. Oznacza najdłuższą noc i najkrótszy dzień w roku. Jednocześnie znaczy, że każdy kolejny dzień będzie coraz dłuższy. Każda kultura przedchrześcijańska miała swoje obchody, które skupiały się wokół czczenia słońca i światła tego dnia. Słońce było najważniejszym bogiem, zatem święto odrodzenia Słońca było świętem odrodzenia boga. Porównaj to z Bożym Narodzeniem. W kulturze słowiańskiej ten czas określano jako Szczodre Gody, w trakcie których dokonywano różnych magicznych rytuałów mających zapewnić coraz dłuższe dni i urodzaj na cały rok („god” bowiem oznaczał „rok”). Motyw światła w kulturze chrześcijańskiej uwidacznia się w postaci gwiazdy betlejemskiej, za którą podążają trzej królowie i pasterze. Również my zasiadając do stołu wigilijnego, najpierw sprawdzamy czy na niebie pojawiła się już pierwsza gwiazda.

Światło jest ważnym motywem tych Świąt Bożego Narodzenia, a świece są wspaniałym pomysłem by wprowadzić do domu świąteczną atmosferę. Ciepłe, naturalne światło świec w połączeniu z aromatami, które kojarzą nam się ze świątecznymi wypiekami sprawią, że nasz dom stanie się magicznym miejscem. Na rynku mamy do wyboru wiele świec zapachowych, jednak na okres świąteczny polecamy te o zapachu pomarańczy, cynamonu i pierników.

Jak stworzyć w domu świąteczny nastrój -ozdoby swiateczne-lampki choinkowe- lampki- lampki swiateczne - hurtownia- ejedrek eu

Co na stół?

Oczywiście odświętny obrus, serwetki z motywem wigilijnym, ale też stroiki. Wystarczy położyć dwie gałązki z dowolnego drzewa iglastego lub sztucznych (jednak pamiętajmy, że świeże będą aromatyczne), pośrodku postawić dekoracyjną świecę – świetnie nadadzą się niskie świece w postaci kul, które będą stabilnie stać, na gałązkach ułożyć szyszki lub bombki i voila!

Na Zachodzie dużą popularnością cieszą się także wieńce zawieszane na drzwiach. Zazwyczaj są to zielone gałązki z ozdobami (np. bombkami), ale możemy też wykorzystać np. kokardy w kształcie rozet, które zostały nam z opakowań po prezentach, do tego trochę ozdobnej wstążki, kawałek styropianu, klej lub pinezki i w parę minut mamy cudowną świąteczną ozdobę, w dodatku za grosze.

Na stole obok stroików możemy postawić miseczkę z własnoręcznie przygotowanymi suszkami. Wystarczy trochę skórek po cytrusach i laska cynamonu podpieczona w piekarniku (najlepiej wyłożyć je na papierze i wsadzić do wyłączonego piekarnika, ale jeszcze ciepłego po pieczeniu ciast).

Jak stworzyć w domu świąteczny nastrój -ozdoby swiateczne-dekoracje stolu-ozdabianie stolu na swieta-dekoracje swiateczne-inspiracje-ejedrek eu

Coś dla bliskich i dalszych

Boże Narodzenie to czas serdeczności i obdarowywania bliskich i dalszych dobrym słowem oraz podarunkami od serca. Pomyślcie o swoich najbliższych, ale też znajomych czy współpracownikach. Warto zawczasu przygotować takie ozdobne woreczki wypełnione łakociami. Wtedy będziemy gotowi na odwiedziny niezapowiedzianego gościa czy gdy w firmie pojawi się kontrahent z koszem świątecznym.

Jak stworzyć w domu świąteczny nastrój - wypieki - babeczki

Możesz zrobić to sam – kartki świąteczne

Nie zapominajmy też o tych, z którymi nie będzie nam dane usiąść przy wigilijnym stole. Wysłanie kartki świątecznej niewiele nas kosztuje, a dla kogoś może to być ważny i miły gest. Zwłaszcza, jeśli zrobimy ją sami, co jest bardzo proste. Wystarczy kilka arkuszy kolorowego papieru (dobrze, aby był sztywny), klej do papieru, nożyczki, i … dobre chęci! Jeden arkusz składasz na pół – to twoja okładka. Możesz ją ozdobić dowolnymi napisami, nakleić cyrkonie czy zrobić gwiazdki używając brokatu z klejem.

Z pozostałego papieru możesz zrobić choinkę pop-up. Wystarczy, że zielony papier potniesz na paski różnej długości i ok 1cm wysokości. Złożysz je w harmonijkę, a końcówki z dwóch stron będziesz przyklejać symetrycznie wzdłuż wewnętrznego zgięcia twojej okładki. Paski naklejane jedne pod drugimi od najwęższych po najszersze utworzą schodkową choinkę pop-up, którą możesz dalej dekorować.

Wierz mi, to dziecinnie łatwe i z niewielką pomocą jest w stanie to zrobić przedszkolak. W internecie znajdziesz wiele tutoriali pokazujące te i inne sposoby na piękne kartki świąteczne pop-up!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

TOP

X