Jak przywrócić porządek w mieszkaniu po remoncie?

Jak przywrócić porządek w mieszkaniu po remoncie?

Zanim zobaczymy pożądane efekty po remoncie, czeka nas uprzątnięcie całego bałaganu. Nawet jeśli zastosowaliśmy folie malarskie, przykleiliśmy taśmy na okna i zabezpieczyliśmy meble, to jednak zawsze powstaną jakieś plamy, pozostaną resztki kleju czy też dojdzie do powstania zarysowań. Sprzątanie po remoncie często daje się we znaki, jeśli odpowiednio się do niego nie przygotujemy. Pokłady kurzu w każdym zakamarku, pył unoszący się w powietrzu i osiadający na meblach oraz niewidoczna od brudu posadzka – wszystko to wymaga gruntownego oczyszczenia. Czym umyć podłogę po remoncie i jak pozbyć się najróżniejszych zabrudzeń?

Jak usunąć brud poremontowy szybko i skutecznie?

Zanim przystąpimy do sprzątania po remoncie, warto odpowiednio się wyposażyć, czyli w pomocne akcesoria i preparaty czyszczące. Pamiętajmy też o tym, aby zabezpieczyć ręce przed kontaktem ze środkami chemicznymi. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku gumowe rękawice, które są wodoodporne. Potrzebne będą także solidne worki na odpady. Tanie i bardzo praktyczne jest także pojemne wiaderko plastikowe, które świetnie sprawdza się podczas sprzątania czy budowy. Warto wyposażyć się także w szczotkę do szorowania, która poradzi sobie nawet z największymi zabrudzeniami. Aby jednak uniknąć dodatkowych zadrapań i zarysowań, wybierajmy szczotkę z miękkim włosiem. Najlepiej aby miała ona główkę o trapezoidalnym kształcie. Gruz i pył z łatwością usuniemy za pomocą odkurzacza przemysłowego z różnymi końcówkami. Z kolei do oczyszczenia delikatnych powierzchni należy posłużyć się mikro aktywną ścierką. Do gruntownego czyszczenia po remontach przyda się dobrej jakości środek w postaci uniwersalnego preparatu typu CLEANLUX PLUS. Przydatne są także pasty.

Niezbędny jest też mop, który powinien być dostosowany do rodzaju powierzchni. Najlepiej, aby był wyposażony w teleskopowy drążek. Dzięki temu uda nam się dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Mop płaski jest pomocny zarówno podczas zmywania podłogi, jak i sufitu czy ścian. Można nim nawet czyścić powierzchnie na sucho, jeśli zainwestujemy w nakładki z mikro aktywnymi włóknami. Jeśli chodzi zaś o większe zabrudzenia na podłodze, to lepszym rozwiązaniem będzie mop paskowy z wyciskarką. Wówczas sprzątanie staje się łatwiejsze i wygodniejsze. Na rynku nie brakuje także specjalistycznych systemów czyszczących, za pomocą których można czyścić podłogę bez konieczności moczenia rąk, za co nasza skóra z pewnością nam się odwdzięczy.

Porządki poremontowe – o czym warto pamiętać?

Zaleca się zaczynać sprzątanie od najwyższych partii, czyli od sufitu aż do podłogi. Tak więc zanim przejdziemy do sprzątania okien, oczyśćmy lampy i meble. Przed przystąpieniem do mycia powierzchni, należy je dokładnie odkurzyć, aby uniknąć trudnego do zmycia błota, powstałego z mokrego pyłu i brudu. Ponadto zaleca się sprzątać każde pomieszczenie jedno po drugim, zostawiając sobie zmywanie podłogi już na sam koniec. Środki czyszczące i sprzęt należy dobierać do rodzaju prac, które zostały wykonane podczas remontu. Dzięki temu uzyskamy satysfakcjonujące efekty bez konieczności wkładania dużego wysiłku w sprzątanie. Pamiętajmy też o tym, aby sięgać po wysokiej jakości materiały.

Podczas sprzątania mieszkania po remoncie nie można także zapomnieć o oknach, parapetach, drzwiach i listwach przypodłogowych. Nawet jeśli zastosowaliśmy folie ochronne, to mogło dojść do powstania plam. Jeśli ślady są świeże i farba jest na bazie wody, to wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną ściereczką. Wspomniana wcześniej ściereczka mikro aktywna zapobiega wzbijaniu się kurzu w powietrze, więc warto się w nią wyposażyć, jeśli planujemy remont. Posiada ona bowiem właściwości elektrostatyczne, a ponadto jest delikatna względem czyszczonych powierzchni.

Domowe sposoby na oczyszczenie wnętrza z zabrudzeń po remoncie

Nie ma wcale konieczności kupowania drogich i specjalistycznych środków w celu przywrócenia mieszaniu schludnego wyglądu. Niezwykle pomocny okazuje się być tani i łatwo dostępny ocet, który praktycznie zawsze mammy pod ręką w domu. Świetnie sprawdzi się w przypadku mycia narzędzi po zakończonej pracy. Ponadto zapobiega on zasychaniu resztek gładzi gipsowej na szpachlach. Wałki i pędzle maślarskie również można oczyścić za pomocą podgotowanego octu. Jeśli chodzi zaś o narzędzia metalowe objęte rdzą, warto zanurzyć je na kilka godzin w coca coli czy w rozpuszczonym w niewielkiej ilości wody kwasku cytrynowym. W celu zapobiegnięcia ponownemu pojawieniu się rdzy, zaleca się posmarowanie narządzi po wyschnięciu olejem roślinnym.

 

Następnie przychodzi czas na pozbycie się drobnych zabrudzeń i uszkodzeń powstałych podczas remontu typu ślady po kleju od taśmy na szybach, rysy na panelach czy pył na parkiecie. Z klejem poradzi sobie zmywacz do paznokci, a szybom blask przywróci umycie ich mieszanką wody z octem i wypolerowanie gazetami. Jeśli chodzi zaś o uszkodzenia powstałe na podłodze, to staną się mniej widoczne dzięki przetarciu ich olejem roślinnym. Co ciekawe, w celu poprawienia wyglądu podłogi, można sięgnąć po podsuszone fusy herbaciane podczas jej czyszczenia. Z kolei klamki i zawiasy można wyczyścić pastą z octu i soli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *