Jak przygotować skuteczny harmonogram sprzątania w domu?
0
harmonogram sprzatania-wzor-podzial zadan-domowe obowiazki-ejedrek eu - hurtownia srodkow czystosci

29% z nas uważa, że od kilku do kilkunastu razy w miesiącu zdarzają się w domach nieporozumienia, a nawet konflikty wnikające z życia codziennego i obowiązków domowych. To znacznie częstszy powód konfliktów niż pieniądze, alkohol czy praca. Dlaczego o obowiązki domowe kłócimy się tak często?

Predestynacja do sprzątania czy harmonogram ze wskazaniem

Co prawda w naszym społeczeństwie postrzeganie roli kobiety znacznie się w ciągu ostatnich lat zmieniło, nie ulega wątpliwości, że poza wyjątkami podział domowych obowiązków nadal nawet nie zbliża się do 50/50. Obrazują to badania CBOS wykonane w ubiegłym roku.

ejędrek- harmonogram sprzatania domu_mieszkania
źródło: CBOS

Pomijając aktywność zawodową oraz ocenę podziału obowiązków w poszczególnych rodzinach, pragniemy was zapewnić, że istnieje skuteczna metoda regularnego sprzątania domu, a opierać się ona powinna na właściwie skonstruowanym harmonogramie z podziałem na role. Chyba, że mieszkacie sami. Wówczas kolumnę wskazującą osobę odpowiedzialną za dany obszar sprzątania należy po prostu pominąć. W końcu i tak wszystko będzie musieli zrobić sami.

Jak stworzyć harmonogram, który łatwo zrealizować?

Stworzenie harmonogramu sprzątania zawsze jest sprawą indywidualną. Poprzedzić rozpiskę poszczególnych obowiązków powinno wypisanie wszystkich koniecznych do wykonania prac w domu. Wbrew pozorom nie wystarczy wzorować się na dostępnych w sieci harmonogramach, bo każdy dom jest inny. W jednym mieszka pięć osób i kot, w innym nastolatkowie mogą pomagać w domowych obowiązkach, a w jeszcze innym do prac w domu będą wydelegowane tylko dwie osoby, które rozdzielą między siebie sprzątanie domu, opiekę nad ogrodem, dziećmi i zwierzętami.

Zależnie od warunków, lista prac może zawierać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu punktów. Najważniejsze poza dokładnym opisem pracy jest określenie terminu i osoby odpowiedzialnej. W wersji dla bardziej zaawansowanych, można dodawać status zadania czy konieczne do jego wykonania środki spod znaku chemii gospodarczej. Oczywiście harmonogramy mogą być projektowane w cyklach miesięcznych, czyli z podziałem na dni (przykład poniżej).

data zadanie opis zadania termin wykonania
01.gru umycie piekarnika 01.gru
kompleksowe posprzątanie łazienki użycie odkamieniacza (ew.Kret), kabina prysznicowa, podłoga, lustra, kafelki,
szafka pod umywalką, umywalka, toaleta, pralka, ramy drzwi, półka z kosmetykami
mycie okien wewnątrz i zewnątrz (salon+taras, kuchnia, sypialnia)
02.gru sprzątanie salonu odkurzanie, podłoga, mycie kanapy+wosk, kurze, elektronika, biblioteczka 02.gru
sprzątanie pokoju dziecięcego okna, odkurzanie+mycie podłogi, szafa, półki z zabawkami, mycie plastikowych zabawek
porządek w samochodzie myjnia+odkurzanie+tapicerka+deska+bagażnik+pompowanie opon
posprzątanie górnych szafek w kuchni mycie+usunięcie naczyń sezonowych do kartonów -> piwnica
03.gru odkurzanie 03.gru
przegląd i mycie lodówki
04.gru przegląd kwiatów podlanie, przesadzenie orchidei i świerka 04.gru
posprzątanie dolnych szafek w kuchni mycie półek+przegląd produktów spożywczych

Taki rodzaj harmonogramu mimo iż precyzyjny, wymaga przynajmniej raz w miesiącu wnikliwej analizy i szczegółowego podejścia do poszczególnych prac. Bardzo czasochłonny i ryzykowny pomysł, który musi zakładać, że wynikną nietypowe okoliczności burzące cały plan. Stąd zdecydowanie optujemy za harmonogramem tygodniowym, w którym każdemu z dni tygodnia przypisane są konkretne prace, a cykl powtarza się co siedem dni.

Sprzątanie cykliczne i jego harmonogram

W harmonogramie, w którym prace domowe powtarzają się co konkretną ilość dni, istotne jest przede wszystkim przyzwyczajenie. To ono pozwala po czasie zapamiętać, że piątek jest dniem mycia podłóg, a wtorek dniem kompleksowego czyszczenia kuchni. W takim planie dopisać jeszcze należy czynności konieczne do wykonania co tydzień i raz w miesiącu (np. mycie okien czy koszenie trawnika).

To bardziej elastyczne podejście, które jednak w wersji wydrukowanej i powieszonej na lodówce również może nie spełnić oczekiwań. Stąd najlepszą – naszym zdaniem – propozycją jest skorzystanie z plannerów sprzątania w postaci aplikacji. One po pierwsze podpowiedzą co i kiedy ma być zrobione (system powiadomień), pozwolą szybko skorygować plan, jeśli wystąpiły nieoczekiwane czynniki i podsumują zarówno całość planu, jak i zaangażowanie poszczególnych osób. Najciekawsze naszym zdaniem aplikacje, które przydadzą się do sprzątania.

Niezależnie od tego jaki system wybierzecie, pamiętać należy o tym, że każde rozwiązanie się starzeje i wymaga aktualizacji. Stąd ważnym elementem harmonogramu sprzątania jest jego bieżąca korekta – tylko ona pozwoli planom na czysty dom się ziścić!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

0

TOP

X