Jak przechowywać i co zrobić z wigilijnym jedzeniem, aby zapobiec marnowaniu żywności?

Jak przechowywać i co zrobić z wigilijnym jedzeniem, aby zapobiec marnowaniu żywności?

Nasza polska tradycja nakazuje, aby na wigilijnym stole znalazło się dwanaście postnych potraw, co sprawia, że nawet jeżeli do kolacji usiądzie duża i lubiąca dobre jedzenie rodzina, nie sposób nie liczyć się tym, że nie wszystkie potrawy zostaną zjedzone. Co z nimi w takim razie zrobić, jak je przechowywać i jakie są sposoby na to, żeby dłużej zachowały swoją świeżość? Kilka podpowiedzi znajdziesz poniżej.

Wigilijne potrawy i ich przechowywanie

Każdy z nas wie, że większość potraw najlepiej smakuje zaraz po przygotowaniu. Wigilia rządzi się jednak swoimi prawami i te nieraz bardzo specyficzne potrawy, które się podczas niej spożywa, można bez problemu przechowywać w lodówce. Im bardziej żywność jest przetworzona (chodzi tutaj o smażenie, marynowanie, pieczenie czy gotowanie), tym dłużej będzie mogła być później bez obaw przechowywana. Nietrudno się domyślić, że najlepszym miejscem na przechowywanie jedzenia, które pozostało po uroczystej kolacji jest oczywiście lodówka, choć równie dobrze może się sprawdzić spiżarnia, jeżeli taką posiadamy. Większość wigilijnych potraw bez problemu można również zamrozić, dzięki czemu nawet kilka dni po świętach będziemy mieli szansę cieszyć się świątecznym jedzeniem.

Jak odpowiednio przechowywać jedzenie w lodówce?

Najlepszym sposobem na bezpieczne przechowywanie jedzenia w lodówce są specjalne plastikowe pojemniki do żywności. Do takich pojemników włożyć możemy sałatki, kapustę, pierogi czy ryby. Dzięki zastosowaniu wieczka zapachy poszczególnych potraw nie będą się przenikać, a my będziemy je mogli bez obaw zjeść w późniejszym terminie.

Jednym z produktów, które budzą największe obawy, jeżeli chodzi o ich przechowywanie są ryby, w ich przypadku pamiętajmy o tym, że rybę po grecku możemy trzymać w lodówce maksymalnie 4-5 dni, jeżeli chodzi o śledzie w oleju, czas ten jest zdecydowanie dłuższy i wynosić może nawet 3 tygodnie. Jeżeli po wigilijnej kolacji zostaną nam pierogi z kapustą czy grzybami również nie mamy się czego obawiać — spokojnie wytrzymają w lodówce 3-4 dni. Wiedząc, że w tym czasie nie zdążymy ich zjeść, dobrym pomysłem jest ich zamrożenie.

Kolejną kłopotliwą sprawą są zupy, które powinno się zjeść możliwie jak najszybciej (szczególnie jeżeli zabielane były śmietaną), jednak bez obaw — zarówno barszcz, jak i grzybowa, po przelaniu ich w odpowiednie pojemniki do żywności, spokojnie wytrzymają 2 dni. Warto również wiedzieć o tym, że zupy można z powodzeniem zamrażać — w takim wypadku pamiętajmy jednak o tym, żeby szczelny pojemnik napełniać do wysokości maksymalnie 3/4 jego wysokości, ponieważ zamrożona zupa zwiększa swoją objętość!

Jeszcze jedną ważną informacją jest to, że w lodówce nie przechowujmy ciast (wyjątkiem są ciasta z masą) oraz pieczywa, ponieważ w temperaturach, jakie panują w lodówce, czerstwieją one szybciej. Takie produkty przechowujemy w temperaturze otoczenia, zabezpieczając je jedynie przed wysychaniem.

 

 

 

Podziel się jedzeniem z bliskimi!

Wigilia to piękny czas — jeżeli to my jesteśmy jej organizatorami, i to u nas odbywa się uroczysta kolacja, warto już wcześniej zaopatrzyć się w plastikowe pojemniki do żywności, najlepiej takie zespolone z wieczkiem, które pozwolą nam bezpiecznie spakować pozostałości po kolacji i podzielić się nimi z pozostałymi biesiadnikami. Będą Ci wdzięczni, kiedy być może już następnego dnia otworzą lodówkę i będą mogli jeszcze raz spróbować wigilijnych potraw takich jak pierogi czy specjalnie przygotowana kapusta.

Plastikowe pojemniki idealnie nadają się do tego, aby umieścić w nich wszelkiego rodzaju ciasta, mięsa, surówki czy nawet zupy (szczelne wieczko sprawdzi się wówczas idealnie). Dzięki wykorzystaniu takiego sposobu pakowania transport jedzenia będzie dla naszych gości bezpieczny i komfortowy, dlatego warto już dziś kupić pojemniki, które w czasie świąt z pewnością okażą się nieocenioną pomocą.

Warto pamiętać o tym, że nadmiar jedzenia grozi nam nie tylko w Wigilię — pierwszy czy drugi dzień świąt, podczas których równie chętnie spotykamy się z rodziną przy wspólnym stole, związane są często z nie mniejszą ilością potraw. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze skontaktowanie się z gospodarzami domu, w którym takie spotkanie się odbywa i ustalenie co możecie ze sobą wziąć. Organizatorzy, z pewnością będą zachwyceni, jeżeli nie będą musieli piec kolejnego ciasta, a Ty nie będziesz się musiała już dłużej martwić, że jedzenie się zmarnuje. Tutaj również nieocenione okazać się mogą odpowiednie pojemniki do żywności z wieczkiem, dzięki którym w sposób elegancki dostarczymy ciasta lub inne smakołyki.

Teraz kiedy już wiesz jak radzić sobie ze świątecznym jedzenie, aby nic nie zmarnować, nie pozostaje nic innego jak tylko rozpocząć radosne przygotowania do tych pięknych i rodzinnych Świąt!

 • Pojemnik HOGA X2000 2l (60 sztuk) z zespoloną przykrywką

  0 out of 5
  66.80
 • Woreczki na mrożonki 1l (40 sztuk) Paclan

  0 out of 5
  3.60
 • Pojemnik na ciasto prostokątny CURVER

  0 out of 5
  27.00
 • Pojemnik 8117 PP 450ml (50 sztuk)

  0 out of 5

  Pojemnik okrągły.
  Pojemność: 450ml
  Średnica wewnętrzna: 100mm
  Wysokość: 72mm
  Pasująca pokrywka: W2/017
  Wcześniejszy symbol: W1/017

  9.10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *