Jak prawidłowo i skutecznie zabezpieczyć taras przed zimą?

Jak prawidłowo i skutecznie zabezpieczyć taras przed zimą?

Wraz z pojawieniem się chłodniejszych dni, przebywanie na tarasie traci swój urok. Znacznie chętniej spędzamy czas w ciepłych wnętrzach swoich domów. Drewniane tarasy są jednak stale narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, typu wilgoć i niskie temperatury, dlatego też jeśli chcemy cieszyć się estetycznym wyglądem i przedłużyć ich żywotność, to należy je odpowiednio zabezpieczyć, szczególnie przed zimą. Przed olejowaniem konieczne jest jednak przygotowanie podłoża i przeprowadzenie jego renowacji.

Czym i jak więc oczyścić podłogi na tarasie i balkonie?

Obecnie na rynku nie brakuje najróżniejszych środków do czyszczenia, nabłyszczania i ochrony podłóg. Różnią się one składem i przede wszystkim ceną. Nie ma jednak potrzeby nadwyrężania domowego budżetu w celu zabezpieczenia tarasu na zimę. Warto sięgać po sprawdzone i uniwersalne akcesoria typu ścierka i mop oraz preparaty polskich producentów, które pomocne są zarówno do czyszczenia powierzchni wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Za pomocą mopa można dokładnie wyczyścić podłogi wykonane nie tylko z paneli, ale także z drewna i płytek. Dzięki kijowi teleskopowemu sprzątanie staje się łatwiejsze, szybsze i wygodniejsze. Wkłady wykonane z mikrofibry, nie pozostawiają nieestetycznych smug i można je prać, a ponadto podłoga bardzo szybko schnie.

Jeśli chodzi o specjalistyczne preparaty, to do ochrony i nabłyszczenia PCV świetnie sprawdza się SIDOLUX Expert. Jako, że w jego składzie znajdują się polimery i wosk, można liczyć na uzyskanie dobrze zabezpieczonej i lśniącej podłogi. Dodatkowo powierzchnia z PCV, linoleum, kamienia czy tworzywa sztucznego jest chroniona przed powstawaniem zarysowań oraz przed osiadaniem się na niej kurzu i brudu. W przypadku drewna i paneli polecany jest SIDOLUX Expert z olejkiem arganowym, który chroni powierzchnię przed brudem, wilgocią i zarysowaniem, a do tego pozostawia przyjemny zapach na podłodze. Myć i konserwować drewniane podłogi można za pomocą uniwersalnej emulsji samopołyskowej LUDWIK. Regularne stosowanie tego środka sprawia, że podłoga i parkiet są chronione przed brudem i wilgocią. Co więcej, można cieszyć się połyskującą podłogą bez konieczności żmudnego polerowania. Jeśli chodzi o środki ochronne na płytki balkonowe, to godne polecenia są koncentraty do czyszczenia i konserwacji okładzin ceramicznych.

Taras drewniany jak zabezpieczyć, czyli najlepsza ochrona przed zimową aurą.

W zależności od tego, jakich materiałów użyliśmy do stworzenia nawierzchni tarasu, powinniśmy dobrać metody zabezpieczenia jej przed działaniem wilgoci i mrozu. Jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie drewnianej podłogi na tarasie jest olejowanie, dzięki czemu ani ujemna temperatura ani też duża wilgotność w powietrzu nie wpłyną niekorzystnie na powierzchnię. Po metodę tę sięga się w celu zaimpregnowania drewna, a dokładniej wypełnienia porów, dzięki czemu woda nie ma możliwości przenikania w puste przestrzenie. To z kolei pozwala uchronić drewnianą powierzchnię przed pękaniem, gdyż zamarzająca woda w szczelinach drewna zwiększa swoją objętość i rozsadza ją. Ponadto dzięki olejowaniu można zabezpieczyć także kolor drewna przed nadmiernym działaniem promieniowania słonecznego. Problem łuszczenia się i pękania pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych zostaje rozwiązany. Warto kupować oleje posiadające właściwości antypoślizgowe i przeciwgrzybicze. Jako, że olejowanie drewna nie wiąże się z utworzeniem na jego powierzchni powłoki, można uniknąć nieestetycznego efektu nierównomiernego ścierania podczas eksploatacji.

Zazwyczaj wystarczy przeprowadzić olejowanie tarasu dwa razy w roku, chociaż nie brakuje na rynku również środków, które zapewniają ochronę na dłuższy okres czasu, dzięki czemu możliwe staje się olejowanie tarasu co dwa lata. Bardzo ważne jest, aby dokładnie oczyścić wcześniej deski i całą konstrukcję. Z całą pewnością warto sięgnąć po myjkę ciśnieniową, a w przypadku trudno zmywalnych zabrudzeń po papier ścierny. Do olejowania należy przystąpić dopiero po całkowitym wyschnięciu powierzchni. Pierwszą warstwę oleju nakłada się za pomocą szerokiego pędzla wzdłuż słojów, a kolejną dopiero po sześciu godzinach. Następnie należy pozostawić podłogę do wyschnięcia, najlepiej na całą dobę.

Jak zabezpieczyć taras przed zimą z podłogą z płytek?

Na płytkach i tarasach bardzo często widuje się płytki gresowe lub klinkierowe, które są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie oznacza to jednak, ze nie wymagają one dodatkowego zabezpieczenia. Warto sięgnąć po silikonowe impregnaty do uszczelnienia szczelin, dzięki czemu można uchronić się przed wnikaniem wody w głąb posadzki, co groziłoby z kolei rozsadzeniem betonowej warstwy i powierzchni płytek. Podczas wybierania płytek na balkon czy taras, należy zwrócić uwagę na niski stopień nasiąkliwości oraz wysoką odporność na ścieranie i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Bardzo ważne jest też to, aby w przypadku gresu sięgnąć po odpowiednie kleje – ze zwiększoną adhezją powierzchniową, zaprawy typu full bed i fugi. Zalecana jest podwójna izolacja cieplna i sięgnięcie po wysokiej jakości mrozoodporne płytki. Prawidłowy montaż również odgrywa ogromną rolę. Jeśli chcemy uniknąć powstawania szczelin, to należy pamiętać o tym, aby odległości między płytkami wynosiły nie więcej niż 5 mm.

 • Kij teleskopowy KONEX

  0 out of 5
  5.81
 • Szczotka do szorowania tara

  0 out of 5
  8.00
 • Ścierka do podłogi biała 60*70

  0 out of 5
  1.70
 • Miotła drewniana REGINA

  0 out of 5
  10.60

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *