Jak dbać o koszulę?

Jak dbać o koszulę?

Posiadanie ładnej odzieży to nie wszystko. Nawet najpiękniejsza koszula nie będzie prezentować się dobrze, gdy będzie ona pognieciona i poplamiona. Czysta koszula to jednak dopiero początek drogi, którą warto przebyć, aby doskonale wyglądać w zakupionych przez siebie ubraniach. Jak dbać o koszulę? Przyjrzyjmy się zarówno podstawom, jak i specjalnym trikom, którymi dzielą się najbardziej wprawne w zarządzaniu domem panie i panowie.

 

Jak prać koszule?

Pranie koszuli może skończyć się małą katastrofą. Przy złym wyborze temperatury i programu nasza odzież może zmienić kolor, skurczyć się lub też zostać nam zwrócona w postaci, która wcale nie będzie zachęcała do jej założenia. Nie mówiąc już o dobrej prezentacji. Jak zatem nie obudzić się w małym odzieżowym “piekiełku”?

Przede wszystkim powinniśmy wyposażyć się w odpowiedni odplamiacz, płyn do prania lub proszek. A także stosowny płyn do płukania, który sprawi, że wyprane ubrania będą miały odpowiednią miękkość i piękny zapach.

 

Na wyposażeniu naszej domowej pralni powinien znaleźć się również wybielacz. Pamiętajmy jednak, że inny stosuje się do tkanin białych, inny natomiast do tych kolorowych.

Przejdźmy jednak do rzeczy. Jak należy prać koszulę, aby długo zachowywała swój pierwotny kształt i oryginalny kolor. Przede wszystkim każdorazowo przed wstawieniem prania koniecznie przeczytajmy wskazania producenta odnośnie jej pielęgnacji. Większość koszul bez problemu wypierzemy w pralce. Niektóre – zwłaszcza te z delikatniejszych materiałów – mogą jednak wymagać prania ręcznego. Nie oznacza to, że nie możemy skorzystać w tej kwestii z pomocy pralki. Wystarczy umieścić je w odpowiednim woreczku, który ochroni tkaninę przed zniszczeniem i ustawić program prania ręcznego. Z pewnością na takich koszulach znajdziemy również oznaczeniu, aby ich nie wirować.

Na metce widnieć będzie również informacja, w jakiej maksymalnej temperaturze możemy prać daną odzież. Nie powinniśmy ustawiać wyższej, gdyż może to spowodować skurczenie się tkaniny lub też jej odbarwienie.

Prasowanie koszuli – jak to zrobić szybko i sprawnie?

Po odwirowaniu koszuli i jej pozostawieniu do wyschnięcia przychodzi najwyższa pora na jej prasowanie. Najlepiej, aby zacząć ją prasować, gdy jest jeszcze odrobinę wilgotna. Dzięki temu nadanie jej pożądanego kształtu będzie dla nas o wiele łatwiejsze.

Przy prasowaniu również pomogą nam wskazania z metki. Sprawdźmy, w jakiej maksymalnej temperaturze możemy prasować. I czy w ogóle jest ono dozwolone dla danej tkaniny. Podobnie, jak w przypadku prania w pralce, możemy spotkać się tutaj z sytuacją, gdzie niewskazane będzie zastosowanie urządzenia. Kontakt materiału z wysoką temperaturą żelazka może spowodować w skrajnych przypadkach nawet jego spalenie lub powstanie nieestetycznych odbarwień.

Jeśli koszula nie może być prasowana pozostaw ją (już po wyjęciu z pralki) na profilowanym wieszaku, dzięki czemu sama się odpowiednio ułoży. Inną opcją może być zastosowanie żelazka na parę.

Triki na zawsze piękne koszule

Chcesz zawsze idealnie prezentować się w swoich koszulach? To zapoznaj się z naszymi wskazówkami pielęgnacyjnymi, które znajdziesz poniżej:

* Dbaj o swoje koszule na bieżąco. Nie pozostawiaj ich na długi czas w koszu do prania.
* Nie noś ciągle tej samej koszuli. Pozwól jej odpocząć trochę w szafie. Dzięki temu będzie Ci dłużej służyć.
* Pierz tylko na lewej stronie. Dzięki temu uchronisz tkaninę przed uszkodzeniami.
* Zastosuj babciny trik i zawsze strzep swoje koszule po wyjęciu ich z pralki. Dzięki temu będą miały mniej zagnieceń i szybciej je wyprasujesz.
* Unikaj szybkich programów piorących. Są one mniej delikatne dla tkanin.
* Koszule trzymaj na profilowanych wieszakach. Polecamy również suszenie ich na wieszakach.
* Gdy wieszasz koszulę na wieszaku zapnij jej zawsze co najmniej górny guzik. Zapobiegnie to powstawaniu nowych zagnieceń.
* Zabezpiecz się przed molami. Powieś w szafie saszetkę, czy zapach, który je odstraszy. Dzięki temu unikniesz dziur w ubraniach.
* Nieużywane lub rzadko używane koszule możesz przechowywać w pokrowcach. Dzięki temu szybko nie zniszczeją.
* Nie chodź w koszuli w domu. Po powrocie do swojego mieszkania zdejmij ją i odwieś na wieszak.

 • Ściereczki do prania COLOR ABSORBER Paclan do białego (15 sztuk)

  0 out of 5
  4.45
 • Proszek REX do koloru 7,5kg

  0 out of 5
  42.00
 • Ługa KROCHMAL 750ml

  0 out of 5
  5.50
 • Booster koncentrat do Płukania 1L Świeży dzień

  0 out of 5
  6.40

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *