Jak chronić swoje dane?

Jak chronić swoje dane?

Zbliża się Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych, który świętujemy 28 stycznia. Został on powołany z inicjatywy Komitetu Ministrów Rady Europy. Głównym celem ustanowienia takiego dnia, była chęć wyrażenia szacunku do programu ochrony danych osobowych, uwrażliwienia ludzi na ważność tego aspektu i zwiększenia ich czujności w przypadkach ewentualnych prób nielegalnego wyłudzenia wrażliwych informacji dotyczących ich samych. Przed nachodzącym europejskim dniem, sprawdźmy jak wygląda ochrona danych osobowych w Polsce.

Ustawa o ochronie danych osobowych.

Dane osobowe w Polsce chronione są na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Została ona przyjęta przez Sejm Rzeczpospolitej Polski, następnie została poddana wielu zmianom i nowelizacjom, które stanowiły dostosowanie ustawy do bieżącej sytuacji i uwzględniały nowo pojawiające się zagrożenia wraz z rozwojem technologii. Ostatnia poprawka pochodzi z roku 2016. Zadaniem ustawy jest uregulowanie możliwości postępowania zarówno osób fizycznych, jak i organizacji dysponujących danymi osobowymi, np. swoich pracowników, podopiecznych, kontrahentów czy klientów. Szczegółowo ustala sposób ich przetwarzania, możliwości korzystania z nich i udostępniania. Zgodnie z zapisami ustawy, żadna osoba fizyczna, jak i organizacja czy zakład pracy, nie mogą w żaden sposób przetwarzać danych osobowych bez woli osoby, której one dotyczą. Nawet proces rekrutacyjny nie może zostać wszczęty, jeżeli na dokumentach aplikacyjnych kandydat do pracy nie umieści wyraźnej zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych, niezbędne do przeprowadzenia procesu wstępnej kwalifikacji i rekrutacji pracowniczej. Kategorycznie zabronione jest udostępnianie danych osobowych podmiotom trzecim i postronnym. Każda osoba fizyczna i organizacja oraz zakład pracy zobowiązany jest do podjęcia najwyższych środków ostrożności celem chronienia danych osobowych i uniemożliwienia wglądu w nie osób postronnych. Ustawa przewiduje również szczegółowe działanie w przypadku utraty danych osobowych, czyli np. zagubienia dokumentów zawierających takie dane. Za umyślne udostępnianie danych osobowych bez zgody osoby, której one dotyczą, grożą wysokie kary finansowe. Karze może również podlegać nieumyślne udostępnienie informacji osobowych.

Zagrożenie wyłudzenia danych.

Dane osobowe to informacje wrażliwe, które trzeba chronić w szczególności i nie dopuszczać, by dostały się one do osób niepowołanych. Przywłaszczenie takich informacji przez osoby, których intencje nie są czyste, może mieć opłakane skutki. Dysponowanie czyimiś danymi osobowymi może ułatwiać zaciągnięcie kredytu czy też pożyczki na czyjeś dane lub posługiwanie się fałszywym dokumentem tożsamości, w którym dane będą wskazywały inną osobę. Może to prowadzić do przeniesienia odpowiedzialności za wykroczenia lub przestępstwa na osobę, która nie popełniła tego czynu, znajduje się na drugim końcu kraju i nie jest świadoma zaistniałej sytuacji. Dane osobowe mogą posłużyć również do kradzieży, np. środków z konta.

Które dane podlegają szczególnej ochronie?

Ochronie podlegają wszelkie informacje, które mogą posłużyć identyfikacji danej osoby lub ujawnieniu wiedzy o jej prywatnych aspektach życia. Wśród danych, które podlegają szczególnej ochronie są : numery NIP, Pesel, numer paszportu, numer dowodu osobistego, adres zameldowania i zamieszkania, numer konta bankowego, adres zakładu pracy. Do chronionych danych należą również fotografie, specyfikacje medyczne, grupa krwi, DNA, zdjęcia rentgenowskie, informacje o sytuacji finansowej, linie papilarne, wzór siatkówki oka, adres e-mailowy, IP komputera czy bilingi rozmów telefonicznych.

Jak chronić dane osobowe?

Wszelkie osoby i organizacje, którym przekazujemy swoje dane osobowe, np. w celach pracowniczych, zobowiązane są do przestrzegania ich prywatności oraz ochrony przed dostaniem się wrażliwych informacji do osób nieuprawnionych. Jednak o bezpieczeństwo swoich danych powinniśmy dbać również sami. Na ich utratę jesteśmy bowiem narażeni każdego dnia, szczególnie podczas korzystania z internetu i aplikacji społecznościowych. Należy unikać korzystania z otwartej sieci Wi-Fi. Oszuści komputerowi mogą łatwo przechwycić wpisywane przez użytkownika hasła oraz prześledzić ich aktywność w internecie. Kiedy jesteś zmuszony przesłać informacje dotyczące danych osobowych drogą elektroniczną, używaj plików szyfrowanych lub chronionych hasłem.

Co powinny wiedzieć dzieci?

Narażone na kradzież danych są również dzieci, które spędzają dużo czasu w internecie. Należy przestrzec je przed podawaniem jakichkolwiek danych osobowych na portalach lub w programach komputerowych. Jeżeli chcą zarejestrować się do jakiś aplikacji wymagających podania danych chronionych ustawą, koniecznie sprawdźmy co to za strony i sami zdecydujmy czy warto. Dzieci chętnie biorą udział w różnego rodzaju ankietach, które wymagają podania imienia i nazwiska oraz numeru pesel, w których można wygrać atrakcyjne nagrody. Bardzo często są to pułapki, które mają na celu wyłudzenie danych.

 • Koszulki A5 (100 sztuk)

  0 out of 5
  7,15
 • Koszulki A4 (25 sztuk) 80 mikronów

  0 out of 5
  5,00
 • Korektor w taśmie TETIS 5mm x 6m

  0 out of 5
  3,66
 • Korektor w piórze 3.5mm Paper mate

  0 out of 5
  1,63

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *