Historia żarówki – jak zmieniła się pod wpływem czasu?

Historia żarówki – jak zmieniła się pod wpływem czasu?

Żarówka jest najstarszym sztucznym źródłem światła i jednocześnie najbardziej popularnym. Używa się jej zarówno do celów praktycznych, jak i dekoracyjnych. Różne odmiany żarówek znajdują się w każdym gospodarstwie domowym, przedsiębiorstwie i miejscu, gdzie niezbędna jest energia. Jaki jest początek tego niezwykłego wynalazku? Co warto wiedzieć na jego temat? Sprawdźmy!

 

Początek historii żarówki.

 

Osobą, która jako pierwsza zaprezentowała to nowe źródło światła, był Tomasz Edison, który przedstawił ją globalnemu gronu już pod koniec XIX wieku. Mianowicie w roku 1879. Pierwsze żarówki jednak znacznie różniły się od tych, które znamy dzisiaj. Skrętka była wykonana ze zwęglonego drewna bambusowego, a czas jej świecenia wynosił jedynie 600 godzin. Szybko nastąpiło zwiększenie jej wydajności i uzyskanie mocy, która jest znana nam również dzisiaj. Współczesne żarówki mają blisko siedmiokrotnie większą wydajność, a czas ich działania wydłużył się do 1000 godzin. Niestety jednak światło pochodzące z żarówki nie jest zbyt energooszczędne. Jedynie kilka procent energii przekształcane jest w światło, cała reszta natomiast w ciepło. Co możemy zauważyć zbliżając dłoń do tego urządzenia.

 

Jak działa żarówka?

 

Do działania żarówki niezbędna jest ów wspomniana wcześniej skrętka. Niegdyś była ona wykonywana z włókna węglowego, współcześnie używa się do jej wytworzenia trudno topliwego materiału (obecnie jest to wolfram). Drut wykonany z wolframu umieszcza się w bańce szklanej, która jest wypełniona mieszaniną gazów szlachetnych (argon z domieszką azotu) lub próżnią. Światło powstaje w wyniku przepływu prądu elektrycznego do żarówki – włókno nagrzewa się do temperatury 2500-3000 K.

Żarówka składa się z trzonka i bańki. W miarę upływu lat jej wygląd zmieniał się. Pierwsze prototypy żarówek miały eliptyczny, wydłużony kształt. Potem stawały się coraz bardziej okrągłe. Żarówki znane nam dzisiaj mają kształt, którego nie sposób pomylić z niczym innym.

 

Różne rodzaj żarówek.

 

W krótkiej, bo niespełna 150-letniej historii żarówki, powstało jej wiele odmian. Przyjrzymy się niektórym z nich.

Żarówka próżniowa

W przypadku żarówki próżniowej jej skuteczność świetlna zależy od temperatury skrętki. W tego typu żarówce żarnik wykonany z wolframu osiąga temperaturę do 2600 K. Jego parowanie sprawia, że tworzą się przewężenia drutu, co ostatecznie prowadzi do przepalenia żarówki. Ulatnianie wolframu jest widoczne na samej żarówce, która ciemnieje z czasem (na bańce osadza się nalot).

Żarówka gazowana

Bardziej zaawansowanym typem żarówki jest taka, do której bańki wprowadza się gaz zobojętniający. Obecnie jest to argon z 10% domieszką azotu. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania tempo parowania wolframu zmniejsza się, a żarówka może dłużej działać. Innymi gazami, których używa się do żarówek gazowanych są krypton i ksenon. Nie są jednak zbyt popularne ze względu na wysokie ceny tych substancji.

Żarówka halogenowa

Żarówka halogenowa jest odmianą żarówki gazowanej. Oprócz gazu zobojętniającego dodaje się do niej tzw. halogen, np. jod. Dzięki zastosowaniu halogenu dochodzi do procesów regeneracyjnych wolframu, co przekłada się na dłuższe działanie żarówki. Wprowadzenie halogenu sprawia, że parujący wolfram krąży w bańce szklanej wraz z jodem tworząc związek chemiczny, który w pobliżu gorącego żarnika rozpada się na jod i wolfram – ostatecznie powracający na skrętkę.

Jak żarówka mocno świeci – czyli od czego zależy skuteczność świetlna żarówki?

Odpowiedź jest prosta: od wielu czynników. Ma na to wpływ zarówno bańka szklana, jak i jej zawartość. Nie bez znaczenia jest także rodzaj żarnika. Nie sposób nie wspomnieć także o fakcie oczywistym, czyli napięciu zasilającym i mocy żarówki. W Polsce napięcie wynosi 230 V. Większość żarówek wygląda w taki sam sposób i jest skonstruowana w podobnej technologii. Jedyne co ulega zmianie, to moc żarówki. Tutaj jednak doskonale znamy już procedury. Im na opakowaniu widnieje więcej WATów, tym żarówka jest mocniejsza i daje bardziej intensywne światło.

Współczesne produkty.

Dziś mamy do wyboru różnego rodzaju żarówki. W tym również te o nietradycyjnych kształtach, np. świecy. Osoby, które starają się wprowadzić w swoją codzienność nieco ekologii i ekonomii, z pewnością będą zainteresowane również żarówkami w technologii LED. Inną alternatywą dla tradycyjnej żarówki są kompaktowe świetlówki zintegrowane.

  • Żarówka E27 75W GLIS-75CL bańka przeźroczysta (1 sztuka)

    0 out of 5
    1,40

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *