Dzień Iluzjonistów. Jak kiedyś robiono sztuczki, jak dziś?

Dzień Iluzjonistów. Jak kiedyś robiono sztuczki, jak dziś?

Dzień iluzjonistów przypada na 31 stycznia. Mianem iluzjonisty określamy osoby, które zajmują się sztuką iluzji. Iluzjoniści byli niezwykle popularni w Średniowieczu, chociaż sztuczki magiczne wykonywali już znacznie wcześniej. Co warto o nich wiedzieć? Jak wyglądają najpopularniejsze triki?

 

Jak wygląda iluzjonista?

 

Wygląd iluzjonisty jest bardzo charakterystyczny. Choć współcześni magicy niezbyt chętnie go przyodziewają, to klasyczny ich strój nierozerwalnie wiąże się z charakterystycznym cylindrem, garniturem i oczywiście magiczną pałeczką.

Iluzjonistów możemy podzielić na kilka kategorii. W każdej z nich możemy spodziewać się od występującego nieco innego zestawu sztuczek. Wśród nich znajduje się:

 

* iluzjonista – jest artystą estradowym, który na scenie wykorzystuje jedynie przedmioty i rekwizyty zakłócające u widzów tok logicznego rozumowania. Dzięki ich zastosowaniu widzowie są zadziwieni działaniem pozornie sprzecznym z prawami fizyki. Znacznie rzadziej iluzjoniści wykorzystują w swojej pracy złudzenia optyczne.
* mentalista – mentalista to “magik”, który prezentuje sztuczki powstające w wyniku rozumowania – porozumienia ludzkich umysłów – bez jego widocznych oznak. Mentalista przeprowadza eksperymenty, rzadziej triki iluzjonistyczne i niezbyt często korzysta z rekwizytów. W zamian za to chętnie wykorzystuje w swojej pracy środki aktorskie, które mają na celu wywołanie u widzów określonych emocji.
* prestidigitator – to artysta estradowy, który wykonuje sztuczki iluzjonistyczne dzięki sprawności swoich rąk. Również i one zdają się przeczyć w oczach widzów prawom fizyki. Nie używa złudzeń optycznych, a dzięki swojej zręczności powoduje zakłócenie logicznego rozumowania widzów, w efekcie są oni zaskoczeni rezultatem działań artysty.

 

Na czym polega sekret sztuczek iluzjonistów?

 

Oczy są szybsze niż ręce, mózg jest szybszy niż oczy, więc musicie atakować mózg”, mawiał słynny magik Fu Manchu – David Bamberg. Co miał na myśli wypowiadając owe słowa? To, że aby wykonać dobrą sztuczkę magiczną, która zadziwi widzów, musicie zerwać połączenie pomiędzy przyczyną a skutkiem. Jeśli widzimy, że stało się coś, ale nie jesteśmy w stanie wyjaśnić tego, w jaki sposób, to nasze wrażenia będą jednoznaczne – to magia!

Jednak, jak się okazuje nawet współcześni iluzjoniści, którzy wyglądają na bardzo autentycznych, mają swoje tajemnice, które pozwalają im zwodzić nasze umysły. Przyjrzyjmy się najciekawszym i najbardziej znanym sztuczkom.

 

Jak Dynamo chodzi po wodzie?

 

Trik z chodzeniem po wodzie iluzjonisty Dynamo robi ogromne wrażenie na widzach. Jednak jego sekret jest tak banalny, jak tylko moglibyśmy się tego spodziewać. Stąpanie po cieczy jest dla niego możliwe dzięki zainstalowanym na jego nogach płaskim, przezroczystym deskom z tworzywa. Dzięki temu inne osoby mogą nawet przepływać pod spodem, a widzowie są przekonani, że Dynamo dokonał właśnie tego, co Jezus w Nowym Testamencie.

 

Jak przełożyć monetę przez szklany stół?

 

Z pewnością widzieliście również tę sztuczkę. Jednak jej wykonanie jest znacznie prostsze niż moglibyście sądzić, choć wymaga nieco ćwiczeń. Do stworzenia iluzji potrzebne będą Wam dwie te same monety, płaski magnes i fragment taśmy klejącej z obu stron. Taśmę przylepiamy do jednej strony magnesu. Trzymamy naszą konstrukcję w drugiej ręce, która jest niewidoczna dla widzów. Następnie szybko umieszczamy monetę na magnesie, w taki sposób, aby nie zauważyli tego widzowie. Rzucamy na stół jedną z monet, podczas gdy drugą mamy przyczepioną do magnesu (pierścienia magnetycznego w naszej dłoni). Następnie prosimy jednego z widzów, aby podłożył dłoń pod widoczną na wierzchu stołu monetę. Gdy tego dokona przesuwasz swoją rękę w taki sposób, aby znalazła się nad dłonią gościa w ten sposób moneta znajdująca się na magnesie wpada w jego ręce.

 

Co zatem dzieje się, gdy magik wykonuje swoje sztuczki?

 

Magik ma za zadanie odwrócić naszą uwagę. Manipuluje naszym umysłem, czego efektem jest trudność w zobaczeniu przyczyny i skutku danego zdarzenia.

Jeśli i Wy chcecie spróbować prostych sztuczek, to powinniście się odpowiednio wyposażyć. Najbardziej popularne sztuczki, które znane były również znacznie wcześniej to te z kubeczkami, pod którymi możemy schować drobne przedmioty. Do manipulacji przydadzą się Wam również gumki- które umożliwiają przytwierdzanie drobnych elementów do rąk i przedmiotów. I, aby zrobić dobre wrażenie, nie zapomnijcie o balonach!

 • Pompka do balonów

  0 out of 5
  6,00
 • Serpentyna holograficzna niebieska

  0 out of 5
  2,00
 • Patyczki do balonów 100szt

  0 out of 5
  13,60
 • Balony mix pastelowych kolorów 100szt

  0 out of 5

  Uniwersalne balony, które upiększą każdą ważną chwilę. W opakowaniu 100szt balonów w różnych pastelowych kolorach.

  14,00

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *