Dlaczego powinniśmy pić napoje przez słomkę?

Dlaczego powinniśmy pić napoje przez słomkę?

Chyba żadnemu z rodziców nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest częste podawanie napojów dziecku. Odpowiednie nawodnienie organizmu w przypadku maluchów jest naprawdę kluczowe – dzieci odwadniają się błyskawicznie, szczególnie zaś w sytuacji choroby czy jakiegoś osłabienia, dlatego też wielu rodziców małych dzieci staje przed wyzwaniem, jak zachęcić swoją pociechę do tego, by chciała regularnie popijać różnego rodzaju napoje lub po prostu wodę. Na pewnym etapie egzamin doskonale zdają kubeczki niekapki czy po prostu większe butelki z odpowiednio wyprofilowanym smoczkiem. Jednak im dziecko większe, tym rzadziej interesuje się takimi gadżetami, dlatego też warto szukać innych sposobów, dzięki którym maluch będzie chętnie pił. Jednym z nich jest zaproponowanie dziecku picia wody przez słomkę.

Dlaczego warto pić przez słomkę?

Oczywiście można tu wspomnieć o kwestii czysto praktycznej ze strony rodzica – dziecko, które pije przez słomkę, na pewno mniej się ubrudzi niż takie, które pije wprost z kubka. Jednak nie są to jedyne zalety tego sposobu. Jest kilka o wiele istotniejszych, bo wpływających na rozwój, jak i zdrowie małego człowieka. Po pierwsze, picie przez słomkę pozwala dziecku na ćwiczenie aparatu artykulacyjnego, czyli pomagają mu ćwiczyć różne mięśnie, które wpływają na to, w jaki sposób dziecko mówi. Wśród tych mięśni są między innymi: mięsień okrężny warg oraz mięśnie policzków. Ich odpowiednie ukształtowanie oraz rozwój są niezbędne do dobrego mówienia.

Dodatkowo słomki do picia pomagają dziecku odpowiednio skoordynować proces ssania i przełykania, dzięki czemu maluch może wykonywać te czynności płynnie, nie przetrzymując napoju w ustach, co niejednokrotnie prowadzi do zachłyśnięcia. Ważne jest również to, że dziecko ssąc przez słomkę ćwiczy również cofanie języka oraz odpowiednią pozycję żuchwy. Wszystkie te czynności mają bardzo istotne znaczenie dla rozwoju odpowiedniej artykulacji przeróżnych dźwięków.

Ogromną zaletą jest również to, że picie przez słomkę ma działanie bardzo uspakajające. Dziecko skupia swoją uwagę na kubku z napojem i na tym, by napój ten wypić. Pewnie wielu z Was niejednokrotnie widziało małe dzieci, które z zapamiętaniem zaglądały w szklankę podczas picia przez słomkę – cóż, to doskonała ilustracja uspakajającego działania tej czynności. I co tu dużo mówić – puszczanie bąbelków w napoju jest niezwykle pochłaniające. Nie ma więc co się dziwić dzieciom, że w piciu przez słomkę widzą tak doskonałe pole do zabawy. Można więc bez problemów połączyć przyjemne z pożytecznym – dziecko pijąc w ten sposób napój jednocześnie się doskonale bawi, jak i skutecznie ćwiczy aparat artykulacyjny.

 

Jak prawidłowo pić ze słomki?

 

Warto jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy, gdy dziecko uczy się pić ze słomki. Są one o tyle istotne, że to właśnie od nich zależy właściwe ćwiczenie wspomnianych wyżej mięśni. Przede wszystkim maluch powinien ssać, przytrzymując słomkę ustami, nie zaś zębami. Wtedy bowiem mięśnie mają szansę na to, by pracować, a jednocześnie ćwiczyć. Gdy maluch zacznie sobie radzić ze zwykłymi płynami, warto zaproponować mu coś gęstszego – na przykład mus owocowy lub jogurt. W ten sposób podniesiemy poziom trudności ćwiczeń mięśni, dzięki czemu będą one mogły być jeszcze lepiej wypracowywane.

 

Picie przez słomkę jest doskonałym pomysłem na zabawę.

 

Nie sposób pominąć jedno z najbardziej atrakcyjnych dla dzieci zajęć związanych ze słomkami do picia. W końcu te produkty wręcz doskonale nadają się do różnego rodzaju zabaw. Można na przykład zrobić z nich różnokolorowy łańcuch, nawlekając kawałki słomek na włóczkę. W podobny sposób można też stworzyć własnoręcznie robioną biżuterię – bransoletki, naszyjniki, diademy. Inną zabawą jest też układanie obrazków na rozwałkowanej wcześniej plastelinie. Dziecko może w ten sposób próbować ułożyć też swoje imię. W podobny sposób można się bawić przy użyciu kleju – na kartce należy najpierw narysować odpowiedni obrazek (np. domek lub samochód), następnie posmarować obrys klejem, na który dziecko przyklei kawałki słomek. Zaś wykorzystując druciki kreatywne oraz pocięte rurki, można stworzyć choćby piękne kwiatki. Warto wymyślać różnego rodzaju prace plastyczne przy użyciu takich produktów, gdyż w ten sposób dajemy dziecku możliwość nauki przez zabawę. Maluch ma szansę rozwijać się manualnie, ćwiczyć dłonie w nowych ruchach, a dzięki temu stawać się coraz bardziej sprawnym i precyzyjnym.

Słomki do picia przynoszą więc nie tylko radość, ale i ogromny pożytek, dlatego też ich stosowanie w życiu codziennym dziecka jest doskonałym pomysłem, który z pewnością wyda pozytywne i cenne owoce.

 • Słomki Szejk proste MIX kolorów (500 sztuk)

  0 out of 5
  10.00
 • Słomki łamane fashion (1000 sztuk)

  0 out of 5
  12.30
 • Słomki łamane czarne (1000 sztuk)

  0 out of 5
  11.50
 • Słomki Szejk proste żółte (500 sztuk)

  0 out of 5
  8.70

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *