Jak plastik zmieniał świat? Czyli krótka historia plastiku
0
Czy plastik zmienia świat na lepsze Czyli krótka historia plastiku ejedrek hurtownia opakowan i srodkow czystosci

Naukowcy są co do tego zgodni, obecnie żyjemy w Erze Plastiku. Coś, czego nie znali nasi dziadkowie czy pradziadkowie, kiedy byli dziećmi, zalewa nasze oceany i lądy i to dosłownie! Czy jednak jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życie bez plastiku? Czy jest nam niezbędny?

Zainspirowani zainteresowaniem, którym cieszył się nasz poprzedni wpis dotyczący tej tematyki >> Chcesz całkowitego zakazu wyrobów z plastiku? Niesłusznie, plastik nie musi być zły, postanowiliśmy zbadać temat dokładniej.

Historia plastiku

Obecnie trudno sobie wyobrazić życie bez plastiku. Wyprodukowaliśmy go już tak dużo, że moglibyśmy przykryć nim powierzchnię całego naszego globu! Niewątpliwie plastik będzie najbardziej znaczącym śladem, jaki ostatnie pokolenia zostawią po sobie. Nie wiadomo, jak długo ludzkość będzie jeszcze żyła na Ziemi. Możliwe jednak, że plastik, który po sobie pozostawimy może zalegać jeszcze setki, a może i tysiące lat. Nie bez powodu więc mówimy, że obecnie żyjemy w Erze Plastiku. Jak do tego doszło? I jaki wpływ ma plastik na nasze życie?

Chemiczne odkrycia

Historia plastiku jest stosunkowo krótka, gdyż zaczyna się w połowie XIX wieku wraz z takimi wynalazkami jak: parkesina z 1862 r., tańszy w produkcji celuloid z 1869 r. i w końcu całkowicie sztuczne tworzywo (czyli powstałe z niewystępujących w przyrodzie sztucznych surowców) – bakelit z 1907 r. Bakelit, którego nazwa pochodziła od nazwiska twórcy – Leo Baekelanda okazał się być świetnym materiałem izolującym, gdyż nie przewodził prądu.

historia plastiku- Leo Baekeland - twórca bakelitu 1907 o
Leo Baekeland – twórca bakelitu

Czemu plastik tak zyskał na popularności?

Przed wynalezieniem plastiku, czy raczej: szeregu różnych tworzyw sztucznych, ludzie używali do tworzenia rzeczy surowców, które można było pozyskać bezpośrednio z natury, jak: drewno, kości, skóra zwierzęca, włókna roślinne, kamienie i metale… Z czasem człowiek nauczył się pozyskiwać nowe tworzywa, wciąż jednak wykorzystując do ich stworzenia naturalne surowce, jak nowe stopy metali, czy tworzywa sztuczne (nie występujące w naturze) na bazie naturalnie występujących surowców, jak: lateks kauczukowy. Wynalezienie całkowicie sztucznych tworzyw wiązało się z możliwością masowej (i taniej) ich produkcji, w przeciwieństwie do drogich kosztów pozyskiwania naturalnych surowców. Co więcej, naukowcy nie ustawali w próbach, by uzyskiwać substancje o konkretnych właściwościach. Rozwinęło to niemal każdą gałąź przemysłu.

historia plastiku
Opakowywania plastikowe pozwalały już od 1 połowy XX wieku na zdecydowanie dłuższe przechowywanie żywności

Co by było gdyby nie wynaleziono plastiku?

Odkrycie plastiku, czy raczej szeregu tworzyw sztucznych pozwoliło na rozwój wielu dziedzin życia i nauki. Wielu przeciwników plastiku upatruje w nim głównego winowajcę obecnie kiepskiej kondycji środowiska naturalnego. Jednak bez rozwoju przemysłu i technologii nasze życie przypominałoby skromne życie Amiszów. Nie mając do dyspozycji nieograniczonych możliwości produkcji tworzyw sztucznych polegalibyśmy jedynie na surowcach naturalnych, których ubywałoby w szybszym tempie na zaspokajanie potrzeb naszej cywilizacji, doprowadzając prawdopodobnie do jej upadku, jak to w historii wielokrotnie bywało. Zazwyczaj bowiem wielkie cywilizacje upadały na skutek kurczących się zasobów, nie wystarczających na jej potrzeby.

Niektórzy wskazują także – zresztą słusznie – że plastik jest stosunkowo tani i dlatego jest tak masowy i łatwodostępny. Patrząc kilkadziesiąt lat wstecz, można też przypomnieć, że przed jego umasowieniem nawet podstawowe towary wykonane z drewna, skóry i in. naturalnych tworzyw, były bardzo drogie i ludzie żyli ubogo. Choć uproszczeniem byłoby wskazanie, że dzięki tworzywom sztucznym nastąpiło wzbogacenie społeczeństw. Niewątpliwie jednak istnieje związek między demokratycznym plastikiem, który pozwolił nabywać więcej dóbr biedniejszym klasom, takim jak sprzęty gospodarstwa domowego, zabawki czy tanie ubrania, a zmniejszeniem nierówności społecznych od połowy XX wieku, od kiedy plastik upowszechnił się na masową skalę.

Przypomnijmy co zyskaliśmy, dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych:

Rozwój elektroniki i mediów

Obecna cywilizacja oparta jest na elektryczności i elektronicznemu przepływowi danych. Bez tworzyw sztucznych nie byłoby to możliwe. Są bowiem niezbędne jako materiał izolacyjny dla okablowania przewodzącego prąd.
Tworzywa sztuczne oprócz właściwości izolacyjnych były także stosowane do produkcji płyt gramofonowych, dyskietek, płyt CD, a więc rozwoju przemysłu muzycznego i komputerowego.

Cała masa urządzeń elektronicznych mogła zostać upowszechniona dzięki zastosowaniu tanich i lekkich materiałów. Pomyślcie tylko o walkmanach, telefonach komórkowych, aparatach cyfrowych… Swoją drogą zarówno rozwój fotografii, jak i filmu był możliwy dzięki odkryciu Celuloidu do produkcji błony celulozowej (klisze i taśmy filmowe).

historia plastiku - technologia i elektornika
Jedną z głównych zalet plastiku jest wielki postęp technologiczny

Lalka Barbie i przemysł modowy

Pierwsze lalki Barbie były produkowane z celuloidu. Ich produkcja ruszyła w USA w 1959 r., jednak prototypu Barbie upatruje się w starszej siostrze pochodzącej z Niemiec – Lili. Lili także była lalką o „kobiecych” kształtach przewidzianą dla dorosłych.

Od początku lalki te wraz z zestawami ubranek od renomowanych projektantów były kolekcjonowane przez fanów wielkiej mody, zaś dla domów mody traktowane jako dodatkowa reklama. Do tej pory, poza linią produkcji dla mas, ukazują się serie lalek „z wyższej półki”.

Zarówno Lalka Barbie, jak i cały przemysł mody przez ostatnie półwiecze przechodził wiele przemian. Obecnie ponad 60% ubrań na świecie produkowanych jest ze sztucznych tkanin. Zastosowanie ich pozwoliło na uzyskiwanie niższych cen, ale też na wzrost produkcji i zwiększenie zanieczyszczenia środowiska mikrowłóknami z poliestru i in. tworzyw sztucznych.

historia plastiku zabawki

Transport

Rozwój przemysłu to nie tylko budowa coraz mocniejszych silników. Gdyby nie Goodyear i jego wynalazek zwulkanizowanej gumy kauczukowej trudno byłoby sobie wyobrazić rozwój transportu… Substancje takie jak poliwęglany z kolei pozwoliły na budowę odpornych szyb do samolotów, batyskafów czy aut Formuły 1.

historia plastiku - transport

Medycyna

Również w medycynie tworzywa takie jak: lateks czy polichlorek winylu znajdują szerokie zastosowanie w cewnikach, strzykawkach, sondach, sterylnych rękawiczkach, opakowaniach jednorazowych mających zapewnić sterylność narzędzi i opatrunków i wielu innych…

Praktycznie trudno sobie wyobrazić dziedzinę życia, w której nie wykorzystywalibyśmy sztucznych tworzyw. Zwłaszcza powszechnie występują one w przypadku opakowań, i nie mam tu na myśli torebek jednorazowych czy butelek na wodę. Ale opakowania na środki czystości, butelki na wszelakie płyny, różne zbiorniki, które muszą być bezpieczne i odporne na wstrząsy. Dość powiedzieć, że choć mamy problem z nadmiarem czy raczej ich utylizacją, nie byłby bez nich możliwy rozwój naszej cywilizacji i wysoki standard życia, jakim się obecnie cieszymy, w przeciwieństwie do poprzednich epok.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

TOP

X