Chemia gospodarcza czy chemia profesjonalna?
0

Chemia w postaci środków czystości towarzyszy nam każdego dnia. Pranie, mycie naczyń, wycieranie kurzu czy przemywanie podłóg nie obejdą się już bez wykorzystania odpowiednich chemicznych preparatów.
Nie inaczej jest w miejscach, w których pracujemy lub bywamy z innych powodów ? biurach, szkołach, restauracjach, szpitalach, warsztatach. Wszędzie tam porządek i czystość zaprowadzana jest przy wykorzystaniu środków czystości. Do sprzątania miejsc w przestrzeni publicznej stosuje się jednak innego typu produkty, aniżeli te wykorzystywane w domu. Różnic jest spora, bo zadania oraz wymagana skuteczność są odmienne.

Chemia profesjonalna ? do zadań specjalnych

Produkty przeznaczone do częstego sprzątania dużych obiektów oraz placówek użyteczności publicznej zaliczane są do chemii profesjonalnej. W miejscach takich jak szpitale, trudno sobie wyobrazić stosowanie niewystarczająco skutecznych środków czyszczących czy dezynfekujących. Podobnie jest np. z punktami związanymi z gastronomią ? wszyscy oczekujemy w takich miejscach zachowania wysokich standardów czystości i porządku.
W związku ze specyfiką miejsc, w których są używane, muszą odpowiadać na konkretne potrzeby. W odróżnieniu od produktów stosowanych w domach i odznaczających się uniwersalnością, są przeznaczane do ściśle określonych zadań, np. do mycia podłóg w sposób pozwalający na gruntowne doczyszczanie silnych zabrudzeń czy do zabezpieczania posadzek poprzez tworzeniu specjalnej powłoki odpornej na brud i ścieranie w celu ich ochronienia przed zbyt szybkim zużyciem.
Inne produkty, przeznaczone np. do utrzymania w czystości sanitariatów, muszą nie tylko dokładnie je czyścić, usuwać kamień i pleśń, ale również intensywnie dezynfekować. Środki do czyszczenia silnych zabrudzeń znajdują natomiast zastosowanie wszędzie tam, gdzie powierzchnie narażone są na zaplamienie olejem, smarem i innymi tłuszczami. Mocne koncentraty pomagają usunąć nawet uciążliwe i stare zabrudzenia. Można wymieniać jeszcze chemię do szyb, prania dywanów czy czyszczenia stali nierdzewnej, itd. Wszelkie preparaty chemii profesjonalnej to silne środki pozwalające szybko wyczyścić mocne zabrudzenia oraz zabezpieczyć powierzchnię.
Oprócz wysokiej skuteczności, cechą charakterystyczną środków profesjonalnych jest to, iż są to produkty w postaci koncentratów wymagających rozcieńczania, dostępne w dużych opakowaniach. To powoduje, iż są produktami ekonomicznymi ? zapewniają wydajność przy wykorzystaniu małych ilości przy jednocześnie niższej jednostkowej cenie.

Chemia gospodarcza – dla domu

Środki czyszczące wykorzystywane w domu i dostępne powszechnie na półkach sklepowych można zaliczyć do chemii gospodarczej. Różnica miedzy środkami gospodarczymi a chemią profesjonalną jest sprawą oczywistą i zrozumiałą. W naszych domach na ogół nie potrzebujemy tak silnych preparatów ? ograniczona liczba osób korzystających ze wspólnej przestrzeni nie wymaga ani intensywnego czyszczenia, zmagania się z silnymi zabrudzeniami, zabezpieczania powierzchni przed nadmierną eksploatacją czy też bezwzględnego odkażania oraz dezynfekowania dla zniwelowania zagrożeń. Na co dzień ogólnie dostępne środki czystości są wystarczające. Niemniej i w domu mogą pojawić się potrzeby, które będą wymagały sięgnięcia po środki profesjonalne.

Profesjonalnie w domu

Chemia do zastosowań profesjonalnych może posłużyć także do sprzątania pomieszczeń domowych. Nie wszystkie jej rodzaje będą do tego odpowiednie, jednak część może ułatwić codzienne porządki.
Warto być może sięgnąć po płyn do mycia naczyń czy proszek do prania lub też środki do czyszczenia okien. Trudne zabrudzenia np. w garażu czy na tarasie również powinny ustąpić pod wpływem silniejszego środka. Zalety chemii profesjonalnej w domu sprawiają, iż warto ją zastosować np. w sytuacji, gdy mamy do czynienia z wyjątkowo uciążliwym do usunięcia zabrudzeniem czy stale powracającym problemem. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że preparatów tych należy używać z rozwagą.

Chemia profesjonalna jak używać w domu

Decydując się na wprowadzenie profesjonalnych środków do domu trzeba po pierwsze uwzględnić, iż są one dostępne w dużych opakowaniach. To może powodować, iż nie będziemy w stanie wykorzystać ich przed upływem czasu ważności, kłopotliwe może być także ich przechowywanie.
Należy też zwracać uwagę na wskazany sposób użycia danego środka. Część produktów można stosować jedynie za pomocą różnego typu maszyn czyszczących, nie będą zatem odpowiednie do mycia ręcznego.
Profesjonalna chemia to środki bardzo skondensowane, przeznaczone do mocnego rozcieńczania. Takie koncentraty mają niezwykle silne działanie, które może powodować np. ostre podrażnienia. Zawsze należy w kontakcie z nimi używać rękawiczek oraz przechowywać je poza zasięgiem innych domowników, głównie dzieci.
Dobrze używane środki profesjonalne nie są szkodliwe, nie należy ich jednak nadużywać. Nie można zapomnieć, iż potrzeby domowników związane z czystością są inne aniżeli użytkowników budynków użyteczności publicznej.[porto_products view=”grid” ids=”10050, 7643, 8636, 3786″]

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

TOP

X