Bądź wege – 11 stycznia jest Dzień wegetarian

Bądź wege – 11 stycznia jest Dzień wegetarian

Wegetarian stale przybywa. Jedni kierują się własnym zdrowiem, drudzy sumieniem, a inni modą. Niezależnie od tego, co spowodowało zmianę dotychczasowego stylu żywienia u tych osób, z pewnością wyjdzie im to na dobre. Mitem jest to, że osoby niejedzące mięsa i jego przetworów są słabe, chorowite i niedożywione. Jest wręcz przeciwnie. Ludzie przechodząc na wegetarianizm, zwykle odnotowują wzrost energii, lepsze samopoczucie i możliwość cieszenia się w pełni życiem. Ponadto znacznie rzadziej dotykają ich choroby cywilizacyjne typu cukrzyca, miażdżyca, choroby nowotworowe, nadciśnienie czy choroby serca,trzustki,wątroby. Nawet infekcje wirusowe czy bakteryjne nie są w ich przypadku nagminnym problemem, a ich przebieg jest zazwyczaj łagodny. Nic więc dziwnego, że wegetarianizm staje się coraz popularniejszy. W związku z dniem Wegetarian 11 stycznia, warto przyjrzeć się temu, co jedzą osoby określone tym mianem.

Czy warto być wege? Słów kilka o ciemnej stronie mięsożerstwa

Świadomość ludzi rośnie, a wraz z nią przychodzi czas na zmiany. Jedną z nich jest zmiana dotychczasowego stylu życia, w tym zmiana sposobu żywienia. Jedzenie mięsa przez człowieka od lat stoi pod dużym znakiem zapytania. Nie brakuje zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Każda ze stron podaje mniej lub bardziej przekonujące argumenty do poparcia swoich tez. Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie jakość masowo hodowanego mięsa pozostawia wiele do życzenia i rzeczywiście jego spożywanie wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Nic więc dziwnego, że osoby przechodzące na wegetarianizm kierują się przede wszystkim troską o zdrowie swoje i bliskich. Nie ma co ukrywać, że zwierzęta hodowane są w niehumanitarny sposób i obstrzykiwane syntetycznymi hormonami, co niestety odbija się niekorzystnie także na osobach spożywających ich mięso. Podawane są także antybiotyki przeciwdziałające infekcjom i mające za zadanie przyśpieszyć wzrost masy ciała hodowanych zwierząt. Trzeba też pamiętać o tym, że zbyt duża podaż białka zwierzęcego obciąża organizm i drastycznie zwiększa ryzyko zachorowalności na choroby cywilizacyjne. Tak więc wegetarianie kierują się również dobrem zwierząt, a niektórzy również swoim wyznaniem religijnym.

Stosowanie diety wegetariańskiej wiąże się z wieloma korzyściami: obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, wysoka wartość odżywcza spożywanych produktów, ograniczenie zawartości tłuszczu i izomerów kwasów tłuszczowych, utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu we krwi i szczupłej sylwetki, zwiększona podaż witamin, korzystny stosunek sodu do potasu, zredukowanie ilości przyjmowanych z pożywieniem toksyn, zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych (cukrzyca, otyłość, miażdżyca, choroby serca, zaparcia, nowotwory, próchnica, kamica), ochrona zwierząt.

11 stycznia Dzień Wegetarian – co jedzą wegetarianie?

Wegetarianizm jest sposobem odżywiania, polegającym na wyeliminowaniu z diety mięsa i produktów mięsnych. Często można spotkać się także z wykluczeniem z jadłospisu ryb, jaj i owoców morza. Chodzi tutaj przede wszystkim o produkty pochodzące od martwych zwierząt. Dozwolone mogą być mleko, masło czy wspomniane wcześniej jajka. Wszystko to zależy od formy wegetarianizmu. Przykładowo weganie nie spożywają nawet miodu. Co zatem można spotkać na stole wegetarianina? Z pewnością są to pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce, fasolę, soczewicę, groch, tofu, soję, ciecierzycę, bób, tłuszcze roślinne, orzechy, pestki dyni i słonecznika, nasiona. W sieci nie brakuje najróżniejszych przepisów wegetariańskich, dzięki którym można stworzyć smaczne dania, będące zdrowszymi zamiennikami tych tradycyjnych.

Z okazji Dnia Wegetarian warto przyjrzeć się bliżej wegetariańskiemu stylowi życia. W tym dniu obowiązują promocje na wegetariańskie dania w barach i restauracjach oraz organizowane są imprezy z poczęstunkami bez mięsa. Są nawet festiwale wegetarianizmu. Zdrową dietę bez dodatku mięsa promuje się za pomocą wykładów, wystaw, ulotek oraz smacznych i pełnowartościowych przysmaków w sałatkowych pojemnikach pet, z zespoloną przykrywką, które można nosić ze sobą wszędzie podczas całego eventu.

Różne oblicza wegetarianizmu, czyli o odmianach wegetarianizmu

Laktoowowegetarianizm – wykluczenie potraw mięsnych i ryb z jadłospisu oraz możliwość spożywania nabiału, jajek i miodu.

Laktowegetarianizm – wyklucza się mięso i ryby oraz jaja. Można natomiast spożywać mleko i przetwory mleczne.

Owowegetarianizm – z produktów zwierzęcych dozwolone są jedynie jajka.

Weganizm – wszystkie produkty odzwierzęce są zakazane (w tym miód, mleko, ser i jaja).

Witarianizm – w diecie znajdują się wyłącznie świeże warzywa i owoce, a zakazane są potrawy poddane obróbce termicznej. Zamiast soków, herbat i kawy przyjmowana jest świeża woda.

Fruktarianizm – można spożywać wyłącznie owoce, które same spadły z drzewa. Dopuszczalne jest spożywanie niewielkich ilości zielonych warzyw liściastych.

 • Pojemnik HOGA X2000 2l (60 sztuk) z zespoloną przykrywką

  0 out of 5
  66.80
 • Pojemnik W1/103 350ml (50 sztuk)

  0 out of 5
  6.00
 • Pojemnik na sałatkę SLR-1000 (50 sztuk) z zespoloną przykrywką

  0 out of 5
  39.00
 • Pojemnik 7080 80ml (100 sztuk)

  0 out of 5

  Pojemnik okrągły.
  Pojemność: 80ml
  Średnica: 70mm
  Wysokość: 48mm
  Pasująca pokrywka: P7100

  8.11

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *